Prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze wystąpił o wydanie nakazów aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i przywódcy Hamasu Jahji Sinwara między innymi pod zarzutem zbrodni wojennych i zbrodni przeciw ludzkości.

Jak poinformował w poniedziałek portal Euronews, najwyższy prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego zwrócił się do sądu o wydanie nakazów aresztowania izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu, ministra obrony Yoava Gallanta i trzech przywódców Hamasu – Jahji Sinwara, Mohammeda Deifa i Ismaila Hanijeha – oskarżonych o odpowiedzialność za zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości.

Wśród innych domniemanych przestępstw w oświadczeniu wydanym w poniedziałek przez głównego prokuratora MTK Karima Khana oskarżono Netanjahu i Gallanta o stosowanie głodu wśród ludności cywilnej jako metody prowadzenia wojny i „celowe kierowanie ataków na ludność cywilną jako zbrodnię wojenną”.

Sędziowie MTK zbadają teraz materiał dowodowy i zadecydują, czy można wydać nakazy aresztowania. Izrael ostro zareagował na zarzuty, a minister spraw zagranicznych Israel Katz nazwał tę decyzję „skandaliczną” i „historyczną hańbą, która zostanie zapamiętana na zawsze”.

W swoim wpisie w serwisie X Katz oznajmił, że porozmawia z ministrami spraw zagranicznych, aby zachęcić ich, aby sprzeciwili się prośbie Khana i zorganizowali specjalne centrum dowodzenia w izraelskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych w celu zwalczania tej prośby.

Decyzja nie oznacza, że ​​Netanjahu lub Gallantowi grozi bezpośrednie ryzyko oskarżenia. Jednak posunięcie to może pogłębić izolację Izraela i utrudnić izraelskim przywódcom podróżowanie do innych krajów z wizytami dyplomatycznymi – zwłaszcza jeśli sędziowie MTK zdecydują się na formalne wydanie nakazów aresztowania.

Międzynarodowy Trybunał Karny powstał w 2002 roku wraz z podpisaniem Statutu Rzymskiego. Izrael nie jest jednym ze 124 krajów, które ratyfikowały porozumienie, zezwalające MTK jako sądowi światowemu na ściganie jednostek za zbrodnie wojenne, zbrodnie przeciwko ludzkości i ludobójstwo.

Liczba ofiar śmiertelnych wojny między Izraelem a Hamasem w Strefie Gazy wynosi 35 000. Przypomnijmy, rzecznik ONZ Farhan Haq powiedział, że dane ministerstwa – regularnie cytowane przez ONZ w swoich raportach na temat siedmiomiesięcznego konfliktu – odzwierciedlają obecnie zestawienie 24 686 zgonów „osób, które zostały w pełni zidentyfikowane”.

„Jest jeszcze około 10 000 ciał, które nadal wymagają pełnej identyfikacji, więc szczegóły tych ciał – które z nich to dzieci, a które kobiety – zostaną ustalone ponownie po zakończeniu pełnego procesu identyfikacji”. W zeszłym tygodniu Izrael wyraził wątpliwości, dlaczego liczba zgonów kobiet i dzieci nagle spadła o połowę.

Kresy.pl/Euronews

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply