Hiszpańskie Leopardy dla Ukrainy

W poniedziałek hiszpańska minister obrony Margarita Robles ogłosiła wysyłkę drugiej partii czołgów Leopard na Ukrainę oraz inną pomoc wojskową.

Jak poinformowała Europejska Prawda,  podczas 22. spotkania Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy, hiszpańska minister obrony Margarita Robles ogłosiła wysyłkę drugiej partii czołgów Leopard na Ukrainę oraz inną pomoc wojskową.

W swoim przemówieniu na posiedzeniu Robles potwierdziła zobowiązanie Hiszpanii do „dalszego zapewniania wsparcia, na które Ukraina zasługuje i potrzebuje, w trybie pilnym” w świetle krytycznej sytuacji na froncie.

Zapowiedziała wysyłkę do Kijowa drugiej partii czołgów Leopard, która nastąpi pod koniec czerwca, amunicji artyleryjskiej 155 mm oraz nowej partii rakiet przeciwlotniczych Patriot i systemów przeciwdronowych.

Według szefowej hiszpańskiego Ministerstwa Obrony, Ukraina otrzyma nowy pakiet pomocy wojskowej kosztem wkładu hiszpańskiego przemysłu obronnego.

Robles osobno zauważyła, że Hiszpania zamierza w przyszłości podpisać dwustronną umowę o bezpieczeństwie z Ukrainą.

Przypomnijmy, że w marcu mowa była o 20 Leopardach 2A4. Czołgi, podobnie jak inne materiały, zostaną przed wysyłką przygotowane do wysyłki w fabryce Santa Bárbara Sistemas w Alcalá de Guadaíra w Sewilli.

“Ta nowa partia materiałów może mieć bezpośredni związek z ubiegłotygodniową wizytą delegacji Ukrainy w Hiszpanii w celu negocjacji z przedstawicielami przemysłu i Ministerstwem Obrony Narodowej” – napisano w materiale. Hiszpańska sekretarz stanu ds. handlu Xiana Méndez stwierdziła, że materiały przekazywane Ukrainie są niezbędną, priorytetową i kluczową bronią w walce z Rosją.

“Nie ma wątpliwości, że Ukraina zrobi z nich najlepszy użytek dla ochrony swojego bezpieczeństwa narodowego” – wyjaśniła Mendez.

Kresy.pl/Europejska Prawda

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply