Prezydent Wenezueli chce odejść od dolara w rozliczeniach

Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro zaprosił także posiadaczy obligacji kraju oraz państwowej firmy naftowej do negocjacji ws. obsługi długu.

Agencja Reutera podała, że z powodu końca terminów spłaty części długów i opłat odsetek rząd w Caracas oraz państwowy koncern naftowy PDVSA muszą wypłacić do 2017 roku 4 mld dol. Jednocześnie rezerwy walutowe Wenezueli znajdują się na najniższym poziomie od dwóch dekad.

Od lipca Stany Zjednoczone nałożyły na Wenezuelę sankcje. Są one motywowane podważaniem demokracji w tym kraju, a także przeprowadzeniem nieuznanych przez część społeczności międzynarodowej wyborów do Zgromadzenia Konstytucyjnego.

ZOBACZ TAKŻE: Wenezuela opuszcza Organizację Państw Amerykańskich

Celem sankcji stał się także prezydent Wenezueli. Zamrożono jego aktywa finansowe, a obywatele USA otrzymali zakaz prowadzenia jakichkolwiek interesów z Nicolasem Maduro. Dodatkowo prezydent USA Donald Trump w rozporządzeniu zakazał Amerykanom kupowania nowych papierów dłużnych wyemitowanych przez rząd w Caracas lub PDVSA.

Kresy.pl istnieją dzięki wsparciu Darczyńców
Wesprzyj nas.

Wszyscy posiadacze są zaproszeni na różne rundy negocjacji w ciągu najbliższych kilku tygodni – oświadczył prezydent Wenezueli. Maduro dodał, że jego kraj chce się uwolnić od amerykańskiego dolara (…) i wprowadzić nowy system płatności międzynarodowych poprzez używanie juana, jena, rupii, euro i rubla. Nie poinformował jednak, czy płacenie za pomocą różnych walut pozostanie opcją.

Wenezuela poprosiła także Rosję o restrukturyzację swojego długu wobec tego kraju. Poinformował o tym wczoraj rosyjski minister finansów Anton Siłuanow. We wrześniu 2016 roku dług Wenezueli wobec Rosji wynosił 2,84 mld dol.

kresy.pl / bankier.pl

Reklama2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. UPAdlina
    UPAdlina :

    wiadomo, że uSSmany niszczą każdego, kto decyduje się na taki krok. No może oprócz gigantów takich jak Chiny i Rosja, którym słabnące uSSmany mogą już tylko nagwizdać. Ale Husain i Kaddafi zostali zgładzeni właśnie za takie „nieposłuszeństwo”. Oby Maduro nie stał się kolejną ofiarą bandyty zza oceanu.