Prezydent Bułgarii zawetował przekazanie transporterów Ukrainie

Jak podaje Defence-Blog, bułgarski prezydent Rumen Radew, skorzystał z prawa weta i odesłał do parlamentu ustawę ratyfikującą porozumienie Bułgarii i Ukrainy w sprawie dostarczenia 100 transporterów opancerzonych BTR-60.

Rumen Radew odesłał do parlamentu ustawę ratyfikującą porozumienie Bułgarii i Ukrainy w sprawie dostarczenia 100 transporterów opancerzonych BTR-60. Weto wskazuje na niedostateczną znajomość przez ustawodawcę szczegółowych parametrów darowizny, utrudniającą obiektywną ocenę konieczności przekazanego sprzętu.

Rumen Radew podkreśla pomijanie zarówno potrzeb powierzonych Ministerstwu Spraw Wewnętrznych, jak i potrzeb Policji oraz Departamentów Bezpieczeństwa Pożarowego i Bezpieczeństwa Ludności.

Głowa państwa twierdzi, że przekazane „pojazdy opancerzone wysokiej mobilności” wyprodukowane około 40 lat temu mogłyby chronić granice Bułgarii i pomagać ludności w przypadku kataklizmów i sytuacji kryzysowych, w tym w trudno dostępnych obszarach kraju.

„Kieruję się przekonaniem, że bezpieczeństwo, zdrowie i życie obywateli Bułgarii musi być najwyższym priorytetem. Przykłady powodzi w Karlowie i Carewie pokazały ostatnio, że Ministerstwo Spraw Wewnętrznych polega na zdolnościach armii bułgarskiej w zakresie terminowej i skutecznej realizacji zadań nałożonych na mocy przepisów prawa. Przypadki, w których służby ochrony ludności stają przed takimi wyzwaniami, stają się coraz częstsze, co powoduje konieczność ich wzmocnienia, a nie osłabienia” – stwierdził prezydent.

Jak informowaliśmy w listopadzie, bułgarski parlament ratyfikował porozumienie między Ministerstwem Spraw Wewnętrznych Bułgarii a Ministerstwem Obrony Ukrainy w sprawie przekazania 100 transporterów opancerzonych. Wcześniej, parlament opowiedział się za wysłaniem na Ukrainę 100 poradzieckich transporterów opancerzonych BTR-60 z magazynów MSW.

Transportery opancerzone zostaną przeniesione z zasobów bułgarskiej policji.

Decyzję poparło 152 posłów partii koalicyjnych – GERB-SDS, „Kontynuujemy zmiany – Demokratyczna Bułgaria”, a także „Ruch na rzecz Praw i Wolności” oraz partii „Jest taki naród”.

Zgodnie z umową Bułgaria dostarczy Ukrainie transportery opancerzone z istniejącą bronią, a także części zamienne do ich konserwacji, które nie są już potrzebne bułgarskiemu Ministerstwu Spraw Wewnętrznych.

Już wcześniej pisaliśmy, że Bułgaria rozważy przekazanie Ukrainie około 100 transporterów opancerzonych z magazynów MSW jako pomoc wojskową. Bułgarski poseł PP-DB Iwajło Mirchew tłumaczył, że wozy zostały wyprodukowane w latach 1960-1970, a następnie zakupione przez wojska wewnętrzne podczas operacji ówczesnych władz komunistycznych, wymierzonej w etniczną mniejszość turecką.

Zwrócono wówczas uwagę, że te pojazdy opancerzone nigdy nie były używane zgodnie z ich przeznaczeniem, a niektóre z nich są technicznie wadliwe. Dzięki temu transferowi bułgarscy politycy spodziewają się, że w ich miejsce otrzymają pojazdy opancerzone ze Stanów Zjednoczonych.

Zwolennicy transferu wozów argumentują, że Bułgaria nie potrzebuje już takiego starego sprzętu. Podczas debaty Mirchew zaznaczył też, że jak dotąd jego kraj dostarczył Ukrainie pomoc raz, była ona warta 20 mln lewów (około 45,6 mln zł), a Ukraińcy kupili od Bułgarii broń wartą 5 mln lewów (ponad 11 mld zł).

Bułgaria w zeszłym roku, na początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę w sposób tajny przekazała Ukrainie proporcjonalnie bardzo duże ilości poradzieckiego sprzętu wojskowego ze swoich zasobów. Za pośrednictwem firm handlowych na Ukrainę trafia też nowa broń produkowana w tym bałkańskim kraju.

Dodajmy, że Zgromadzenie Narodowe Bułgarii przegłosowało w lipcu br. uchwałę, w której poparło dążenie tego kraju do pełnego członkostwa w Sojuszu Północnoatlantyckim. 157 głosami „za” i 57 przeciw parlament przyjął deklarację wyrażającą poparcie dla członkostwa Ukrainy w NATO. Przeciw głosowali przedstawiciele nacjonalistycznej partii „Odrodzenie” (Wazrażdane) i Bułgarskiej Partii Socjalistycznej (BSP), jak podała agencja Novinite.

Kresy.pl/Defence-Blog

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply