Rzeczniczka MSZ Rosji, Maria Zacharowa twierdzi, że celem działań wojskowych Rosji nie jest okupacja czy zniszczenie Ukrainy, ani też zmiana władz w Kijowie.

W środę podczas konferencji prasowej rzeczniczka MSZ Rosji, Maria Zacharowa oświadczyła, że „wojskowa operacja specjalna Rosji na Ukrainie” przebiega „ściśle według panu”. Twierdziła też, że działania Rosji nie są skierowane przeciwko ludności cywilnej.

Ponadto, Zacharowa mówiła, że celem Moskwy nie jest okupacja Ukrainy czy obalenie jej aktualnych władz.

„Do jej zadań [tzw. rosyjskiej operacji specjalnej na Ukrainie – red.] nie należy okupacja Ukrainy, ani zniszczenie jej państwowości, ani obalenie jej obecnych władz” – oświadczyła rzeczniczka rosyjskiego ministerstwa spraw zagranicznych. Zarzuciła zarazem stronie ukraińskiej prowadzenie dezinformacji w tej sprawie. Ponadto, oskarżyła ukraińskie wojsko o używanie „amunicji fosforowej” i wykorzystywanie ludności cywilnej jako „żywych tarcz”.

Zaznaczyła, że równolegle z władzami ukraińskimi prowadzone są negocjacje, mające na celu „powstrzymanie bezsensownego rozlewu krwi i oporu ukraińskiej armii”.

Według Zacharowej, jak dotąd około 2 mln ludzi miało zwrócić się do Rosji z prośbą o ewakuację, z czego już 140 tys. osób „udało się wywieźć”. Zarzuciła jednak stronie ukraińskiej, że w praktyce „umowy często nie są przestrzegane”.

Wzywamy stronę ukraińską do uczynienia wszystkiego, co możliwe, aby zapewnić bezpieczne przejście ludności cywilnej i mamy nadzieję, że w kolejnych rundach negocjacji zostanie zrobiony bardziej znaczący krok naprzód” – powiedział Zacharowa.

Czytaj także: Zełenski: Możemy rozmawiać z Rosją o „przyszłości Krymu i Donbasu”. NATO nie jest gotowe na przyjęcie Ukrainy

Ria.ru / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz