Na odcinku polsko-białoruskiej granicy w ciągu ostatnich trzech dni (16-18.06.2023 r.) zatrzymano w sumie ośmiu kurierów. Jeden z nich posiadał narkotyki, inny nie zatrzymał się do kontroli i uciekał.

W piątek (16.06.2023 r.) funkcjonariusze Straży Granicznej na terenie gminy Narew przystąpili do kontroli mercedesa na norweskich numerach rejestracyjnych. Kierowca zignorował podawane sygnały do zatrzymania i oddalił się z dużą prędkością w kierunku miejscowości Kotłówka. Funkcjonariusze ruszyli w pościg.

W pewnym momencie kierujący mercedesem stracił panowanie nad pojazdem, wypadł z drogi i zatrzymał się w polu. Z auta wybiegły trzy osoby, które po chwili zostały zatrzymane. Jak się okazało był to kierowca – obywatel Afganistanu, który przewoził dwóch swoich rodaków, którzy nielegalnie przekroczyli granicę polsko-białoruską. W trakcie tego zdarzenia nikt nie został poszkodowany. Tego również dnia na terenie gminy Grajewo patrol Straży Granicznej zatrzymał obywatela Polski, który przyjechał po odbiór 6 nielegalnych migrantów (4 obywateli Palestyny, 2 obywateli Syrii). W trakcie wykonywanych czynności w jego aucie ujawniono woreczek z białym proszkiem. Okazało się, że jest to amfetamina w ilości ponad 2,6 g. Po odbiór pięciu obywateli przyjechał również obywatel Kirgistanu, który został zatrzymany przez patrol Policji na terenie gminy Narew. Z kolei w Suchowoli zatrzymano obywatela Tadżykistanu, który przewoził 2 obywateli Kongo i obywatela Kamerunu.

Kolejnych 2 kurierów zatrzymano w sobotę (17.06). Dwaj obywatele Ukrainy przewozili w sumie 10 nielegalnych migrantów (6 obywateli Somalii i 4 obywateli Syrii). W niedzielę (18.06) zatrzymano obywatela Gruzji, który przewoził 2 Afgańczyków oraz obywatela Ukrainy, który przewoził 3 obywateli Afganistanu.

Kurierzy usłyszeli zarzuty za pomocnictwo w organizowaniu nielegalnego przekroczenia granicy, dodatkowo zostały wszczęte postępowania administracyjne w celu wydania decyzji zobowiązujących ich do powrotu do kraju pochodzenia. Ponadto obywatel Polski odpowie za posiadania narkotyków.

Z danych, które Straż Graniczna przesłała w lutym portalowi Kresy.pl wynika, że w Polsce legalna imigracja stymuluje nielegalną. Obcokrajowcy stanowili 90 proc. osób zatrzymanych w ubiegłym roku za pomoc przy nielegalnym przekraczaniu granicy (art. 264. § 3. kodeksu karnego). Wśród zatrzymanych jest najwięcej Ukraińców i Gruzinów. Podobnie wyglądała sytuacja rok wcześniej.

Także w 2021 roku 90 proc. osób zatrzymanych za przemyt nielegalnych imigrantów stanowili cudzoziemcy. Zwracaliśmy uwagę, że wówczas w statystykach SG dominowali także obywatele Ukrainy i Gruzji. Dane z grudnia 2021 roku wskazywały jednak mniejszą łączną liczbę zatrzymanych przemytników – 355.

Wśród osób poszukiwanych w 2021 roku przez policję na podstawie artykułu 264 § 3 kodeksu karnego (organizowanie nielegalnej imigracji) także zdecydowanie dominowali obcokrajowcy. Stanowili wówczas prawie 70 proc. poszukiwanych w związku ze wspomnianym artykułem.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply