Na odcinku granicy polsko-litewskiej funkcjonariusze z Placówki SG w Rutce-Tartak po pościgu zatrzymali obywatela Łotwy, który przewoził 12 cudzoziemców.

We wtorek w miejscowości Kadaryszki patrol Straży Granicznej przystąpił do kontroli chryslera na łotewskich numerach rejestracyjnych. Kierowca auta zignorował sygnały do zatrzymania się i z dużą prędkością oddalił się z miejsca kontroli w kierunku miejscowości Potopy. Funkcjonariusze natychmiast rozpoczęli za nim pościg oraz powiadomili patrole współdziałające. Po przejechaniu kilku kilometrów kierowca chryslera zatrzymał się i podjął ucieczkę pieszo. Po chwili funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali go.

Jak się okazało, kierowcą był 38 – letni obywatel Łotwy. W samochodzie przewoził 12 obywateli Iranu. Cudzoziemcy nielegalnie dostali się z Białorusi na Łotwę, a następnie przez Litwę i Polskę chcieli dostać się na zachód Europy. 11 mężczyzn i jedna kobieta w wieku 20-38 nie mieli przy sobie dokumentów uprawniających ich do legalnego wjazdu i pobytu na terytorium naszego kraju. Za przekroczenie polsko-litewskiej granicy wbrew przepisom obywatele Iranu zostali zatrzymani, a po wykonaniu niezbędnych czynności zostali przekazani stronie litewskiej w ramach readmisji.

Przewożący ich obywatel Łotwy usłyszał zarzuty za pomocnictwo w organizowaniu nielegalnego przekroczenia granicy za co grozi do 8 lat pozbawienia wolności. Decyzją sądu został tymczasowo aresztowany na 3 miesiące. Mężczyzna odpowie także za niezatrzymanie się do kontroli drogowej, za które zgodnie z kodeksem karnym grozi do 5 lat pozbawienia wolności.

Zobacz też: Straż Graniczna obrzucana kamieniami przez osoby w białoruskich mundurach

Czytaj: Białoruś oskarża polskich żołnierzy o otworzenie ognia na granicy

Od początku roku funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej na odcinku granicy z Litwą zatrzymali 37 pomocników w organizowaniu nielegalnego przekroczenia granicy.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply