Według ukraińskiego prezydenta, jeśli USA zdecydują się dostarczać Ukrainie systemy broni defensywnej, w tym śmiercionośnej, to otworzy to możliwość takich działań ze strony innych krajów.

Służby prasowe prezydenta Ukrainy Petra Poroszenko podały, że Kijów i Waszyngton zrobiły postęp w rozmowach dotyczących dostaw tzw. broni defensywnej, w tym „śmiercionośnej” na Ukrainę.

Przy okazji wizyty w USA, Poroszenko spotkał się w poniedziałek w Nowym Jorku z liderami mieszkających tam Ukraińców, a także organizacji Tatarów Krymskich. Podkreślił, że poprawia to sytuację Ukrainy w dwóch aspektach. M.in., otwierając możliwość dostarczania takiej broni również przez inne kraje.

– To nie tylko stanowisko, które pozwala nam znaczącą zwiększyć koszty ponoszone przez rosyjskiego agresora, jeśli ucieknie się do ofensywy. To otwiera również drogę do podobnego wsparcia ze strony Wielkiej Brytanii, Kanady i innych państw – powiedział ukraiński prezydent. – Czekamy na decyzję USA.

Poroszenko zwrócił też uwagę na inną kwestię:

– Kolejna ważna sprawa odnośnie broni defensywnej: to nie tylko systemy przeciwpancerne Javelin. Produkujemy systemy Stugna, oparte na innej zasadzie. Są bardzo efektywne, ale mówimy o systemach walki elektronicznej, które dałyby światu niepodważalny dowód na zbrodnie Rosji: lokalizację stanowisk, z których otwierają ogień, by zabijać naszych cywilów; gdzie, kiedy i jaki kaliber broni ciężkiej, zakazanej przez porozumienia mińskiej, ściągnęli.

Ukraiński prezydent zaznaczył, że ma to pomóc w zdobyciu dowodów przeciwko Rosji, które zostaną użyte przeciwko niej, gdy Kijów skieruje sprawę do Trybunału w Hadze. – To nie jest po prostu broń, to narzędzie prawne, by broń ukraińskiego stanowiska.

Poroszenko poinformował również na Facebooku, że amerykański Senat przyjął projekt ustawy ws. budżetu na obronność na 2018 rok. Przewiduje on przeznaczenie 500 mln dolarów na wsparcie dla Ukrainy w sferach bezpieczeństwa i obrony poinformował. Jego zdaniem, dokument zatwierdza dostarczanie Ukrainie broni śmiercionośnej o charakterze defensywnym, a także umożliwia rannym ukraińskim wojskowym leczenie w amerykańskich placówkach medycznych i wzmacnia zdolności sił powietrznych i morskich.

– Po raz pierwszy, na poziomie legislacyjnym, proponuje się dostarczenie Ukrainie takich środków defensywnych: radarów obrony powietrznej i śledzenia sytuacji naziemnej, min morskich, okrętów przybrzeżnych i straży przybrzeżnej – podkreślił Poroszenko.

PRZECZYTAJ:John Mearsheimer: Nie dozbrajajcie Ukrainy

Czytaj również: Dlaczego dozbrajanie Ukrainy to naprawdę bardzo zły pomysł

W kwestii dotyczącej dostarczania Ukrainie tzw. broni defensywnej głos zabrał też były sekretarz generalny NATO, Anders Fogh Rasmussen. Po wizycie w Donbasie, gdzie był gościem strony ukraińskiej oświadczył, że to niezbędny krok.

– Powinniśmy dostarczyć Ukrainie systemy broni defensywnej – napisał na facebooku Rasmussen. Zamieścił również nagranie, w którym podkreśla, że Zachód jest to Ukraińcom winien.

Broń śmiercionośna na Ukraina

W ostatnim czasie władze w Kijowie intensyfikują działania na rzecz pozyskania od USA tzw. broni śmiercionośnej. Chodzi tu przede wszystkim o nowoczesne rakietowe systemy przeciwpancerne. Pod koniec sierpnia kwestia ta była jednym z głównych tematów rozmów prezydenta Petra Poroszenki z delegacją amerykańskich kongresmenów. Ukraiński prezydent wezwał do ułatwienia procedur pozyskania przez Ukrainę amerykańskiej broni śmiercionośnej w ramach programu pomocy USA dla Ukrainy.

Na początku września prezydent Rosji Władimir Putin odniósł się do amerykańskich planów wysłania Ukrainie tzw. broni śmiercionośnej. Putin przestrzegł, że poza wzrostem liczby ofiar, niczego to nie zmieni. Zasugerował jednak, że może to doprowadzić do eskalacji w innych strefach konfliktu.

Wcześniej szef Pentagonu James Mattis przyznał, że rozważane jest przekazanie Ukrainie tzw. broni śmiercionośnej. Mattis powiedział podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Ukrainy: Zobowiązujemy się do udzielania pomocy w waszych wysiłkach na rzecz obrony waszego państwa i narodu Ukrainy. Wspieramy wysiłki Ukrainy ku modernizacji sektora obronnego, dzięki czemu jej siły zbrojne stają się bardziej efektywne.

Szef Pentagonu zapowiedział również, że po rozmowach w Kijowie wróci do Waszyngtonu z „konkretnymi rekomendacjami”, odnośnie sprzedaży przez Stany Zjednoczone śmiercionośnej broni na Ukrainę.

Unian / 112.ua / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply