Szef Pentagonu James Mattis przebywa obecnie z wizytą w Kijowie, gdzie zapowiedział dalszą pomoc USA dla Ukrainy w dziedzinie obronności.

Amerykański sekretarz obrony, James Mattis powiedział podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką: Zobowiązujemy się do udzielania pomocy w waszych wysiłkach na rzecz obrony waszego państwa i narodu Ukrainy. Wspieramy wysiłki Ukrainy ku modernizacji sektora obronnego, dzięki czemu jej siły zbrojne stają się bardziej efektywne.

Szef Pentagonu zapowiedział również, że po rozmowach w Kijowie wróci do Waszyngtonu z „konkretnymi rekomendacjami”, odnośnie sprzedaży przez Stany Zjednoczone śmiercionośnej broni na Ukrainę.

CZYTAJ TAKŻE: Komisja Senatu USA chce dać 500 mln USD na pomoc wojskową dla Ukrainy, w tym na broń śmiercionośną

Zdaniem Mattisa dostawy nawet takiej broni nie wywołają eskalacji konfliktu na wschodzie Ukrainy. Uzbrojenie obronne nie może nikogo prowokować; ono może prowokować jedynie agresora – oświadczył szef Pentagonu.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Omawianie takich kwestii przed podjęciem ostatecznej decyzji wymaga ciszy. Nie chciałbym komentować tych spraw, ale jako prezydent Ukrainy jestem zadowolony z dyskusji, którą przeprowadziliśmy na ten temat – dopowiedział prezydent Ukrainy Petro Poroszenko.

ZOBACZ TAKŻE: Amerykanie naciskali, żeby Polska nieoficjalnie dostarczała ciężką broń Ukrainie

James Mattis oświadczył również, że Stany Zjednoczone będą naciskać na Rosję z powodu konfliktu na wschodzie Ukrainy. USA stoją ramię w ramię z Ukrainą. Popieramy was w walce o zachowanie suwerenności i integralności terytorialnej. Nie uznajemy i nie uznamy aneksji (Krymu) i łamania przez Rosję prawa międzynarodowego – oświadczył.

v

Szef Pentagonu wskazał, że Rosja zobowiązała się do respektowania granic Ukrainy m.in. w ramach memorandum budapeszteńskiego z 1994 roku, a także przyjęła tzw. miński plan pokojowy. USA będą kontynuowały naciski na Rosję, póki Rosja nie pójdzie właściwą drogą – zaznaczył sekretarz obrony. minister obrony, tłumacząc, że obecnie nie można się zgadzać na zmianę granic państwowych przy użyciu siły.

Poroszenko podczas przemówienia po rozmowach z Mattisem, wskazał, że po raz ostatni minister obrony USA odwiedził Ukrainę przed dziesięciu laty. Podziękował także Stanom Zjednoczonym za obecność pododdziału ich armii podczas defilady z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy. Obecność na tej defiladzie amerykańskich żołnierzy jest najlepszym symbolem naszych relacji – stwierdził Poroszenko.

Według doniesień ukraińskich mediów Stany Zjednoczone wbrew deklaracji o planach, już dostarczają na Ukrainę broń śmiercionośną, w tym granatniki. Według niektórych źródeł, jak podano, granatniki miały trafić do jednostek Gwardii Narodowej Ukrainy, w tym do pułku Azow. Nie podano jednak bliższych danych potwierdzających te twierdzenia. Przypomnijmy, że Senat USA zdecydowanie zakazał, by pomoc wojskowa z Ameryki trafiała do pułku Azow.

kresy.pl / dziennik.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz