Projekt rozporządzenia Ministerstwa Finansów przewiduje zwolnienie z podatku od dochodów osiąganych z tytułu dostaw towarów i usług lub budowy infrastruktury na rzecz stacjonujących w Polsce sił zbrojnych USA. Dotychczas z podatku zwolnieni byli tylko zagraniczni wykonawcy kontraktowi.
Umowa o wzmocnionej współpracy obronnej (Poland – United States Enhanced Defense Cooperation Agreement) została podpisana 15 sierpnia bieżącego roku w Warszawie przez ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka i sekretarza stanu USA Mike’a Pompeo. 30 września Senat poparł ustawę, która upoważniła prezydenta do ratyfikacji, wcześniej wymaganą zgodę wyraził Sejm. Andrzej Duda umowę ostatecznie ratyfikował 9 listopada.
Jak pisaliśmy, w myśl umowy Polska zapewni infrastrukturę wojskową, która w razie ewentualnego zagrożenia umożliwi natychmiastowy przerzut do naszego kraju dodatkowych sił USA, tak by w sumie liczba żołnierzy USA w Polsce sięgnęła 20 tysięcy.
Zwracaliśmy też uwagę, że zapisy umowy budzą kontrowersje. W niektórych przypadkach Polska zrzekła się jurysdykcji karnej na rzecz Amerykanów. Armia USA m.in. ma pokrywać koszty eksploatacji obiektów nad Wisłą, ale nic nie zapłaci za ich wynajem.
Umowa przewiduje także zwolnienie z podatku dochodowego wykonawców i podwykonawców kontraktowych USA z tytułu dostarczania towarów i usług lub budowy infrastruktury dla sił zbrojnych USA. Nie uprawnia jednak do tego samego podmiotów polskich.
Dlatego też Ministerstwo Finansów planuje wprowadzić zwolnienia z podatku dochodowego dla dochodów (przychodów) osób fizycznych i osób prawnych osiąganych z tytułu dostawy towarów i usług lub budowy infrastruktury na rzecz sił zbrojnych USA.
Jak przekonuje resort, takie działanie służyć ma z jednej strony zapewnieniu odpowiedniego wsparcia infrastrukturalnego i logistycznego dla sił zbrojnych USA, a z drugiej strony wsparciu polskich podmiotów przez zapewnienie im równego dostępu na zasadach konkurencji do realizacji dostaw towarów, świadczenia usług lub budowy infrastruktury na rzecz armii USA.
“Przedłożony projekt rozporządzenia przewiduje zaniechanie poboru podatku dochodowego od osób fizycznych i podatku dochodowego od osób prawnych od dochodów (przychodów) osiąganych przez wykonawcę kontraktowego w rozumieniu art. 2 lit. e Umowy między Rządem RP a Rządem USA o wzmocnionej współpracy obronnej, mającego miejsce zamieszkania albo siedzibę lub zarząd na terytorium RP z tytułu dostarczania towarów i usług siłom zbrojnym USA w rozumieniu art. 2 lit. a tej Umowy lub budowy infrastruktury dla tych sił zbrojnych na podstawie umowy lub umowy o podwykonawstwo zawartych z tymi siłami zbrojnymi lub na ich rzecz” – czytamy w uzasadnieniu projektu.
Resort finansów zauważył, że wejście w życie polsko-amerykańskiej umowy planowane jest nawet przed 1 stycznia 2021 roku, natomiast prace legislacyjne związane z wprowadzeniem nowego zwolnienia od podatku dochodowego do ustaw podatkowych zakończa się później.
“W związku z tym, do czasu wprowadzenia omawianego zwolnienia do ustaw podatkowych, proponuje się objęcie zaniechaniem poboru podatku dochodowego od dochodów (przychodów) podmiotów polskich osiąganych z tytułu dostarczania towarów i usług siłom zbrojnym USA w rozumieniu art. 2 lit. a Umowy lub budowy infrastruktury dla tych sił zbrojnych na podstawie umowy lub umowy o podwykonawstwo zawartych z tymi siłami zbrojnymi lub na ich rzecz” – przekazał resort.
Proponowane przez resort zwolnienie ma być stosowane do 31 grudnia 2021 roku.
CZYTAJ TAKŻE: Błaszczak w Politico: nie ma alternatywy dla sojuszu między Europą a USA
Kresy.pl / forsal.pl
Kiedyś, jak ktoś się wysługiwał okupantom, to co najmniej golili głowę, teraz zwolnienie od podatku sie dostaje…
Czemu ten kraj ciągle musi być pod jakąś okupacją czy nie mogliby tym krajem wreszcie rządzić Polcay, a nie tylko jakieś polskojęzyczne kreatury?!?