Sobotnie wybory do łotewskiego Sejmu przynoszą zmiany, lecz będzie on nadal poważnie rozdrobniony.

W wyborach do łotewskiego parlamentu wystartowało łącznie 19 komitetów wyborczych. Według wstępnych danych z niedzielnego przedpołudnia w wyborach zwyciężyła z wynikiem prawie 19 proc. partia "Nowa Jedność" (JV). To znaczący sukces centroprawicowego stronnictwa, któremu nie zaszkodziła przynależność do dotychczasowej koalicji rządzącej. Cztery lata temu JV uzyskała zaledwie 6,7 proc. głosów.

Około 12,5 proc. poparcia uzyskał w sobotę Związek Zielonych i Rolników (ZZS). Pozycję drugiej siły centrowa partia zdobyła zaledwie dwa lata po założeniu partii przez oligarchę Aivarsa Lembrgsa, który zarządza miastem Windawa od 1988 r.

Papież Franciszek wyraża zaniepokojenie zagrożeniem nuklearnym i eskalacją militarną wojny na Ukrainie - poinformował w niedzielę portal Vatican News. Wystosował apel o natychmiastowe zawieszenie broni i wezwał do poszanowania integralności terytorialnej każdego kraju i praw mniejszości. (więcej…)

Prezydent Francji Emmanuel Macron rozmawiał w niedzielę telefonicznie z ukraińskim odpowiednikiem Wołodymyrem Zełenskim. Obiecał pracować nad „nowymi europejskimi sankcjami” przeciwko Rosji.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i jego francuski odpowiednik Emmanuel Macron rozmawiali telefonicznie w niedzielę. "Oczekujemy silnej reakcji świata w związku z nielegalnymi działaniami Rosji, w szczególności poprzez wzmocnienie nacisku za pomocą sankcji" - przekazał Zełenski, cytowany przez agencję Ukrinform.

Francuski prezydent "ponownie potępił bezprawną aneksję przez Rosję" ukraińskich regionów oraz "potwierdził determinację Francji, by pomóc Ukrainie odzyskać pełną suwerenność i integralność terytorialną oraz współpracować z europejskimi partnerami nad nowymi sankcjami" - podał Pałac Elizejski.

W Kijowie otwarto wystawę porównującą skutki niemieckiego ludobójstwa w stolicy Polski ze zniszczeniami Mariupola w wyniku obecnej wojny. (więcej…)

Władze Uzbekistanu przedstawiły swoje stanowisko wobec zwiększonego potoku emigracji z Rosji, który może trafić także do tego państwa.

Uzbekistan nie graniczy z Rosją, graniczy natomiast z jej południowym sąsiadem Kazachstanem. Ten ostatni stał się, po ogłoszeniu w Rosji częściowej mobilizacji celem licznej migracji Rosjan. Uzbekistan jest również dawną republiką radziecką, który dość powszechna znajomość języka rosyjskiego wśród mieszkańców może czynić atrakcyjnym celem migracji Rosjan.

Do sprawy odniosło się uzbeckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. "Kwestię ich obecności w naszym kraju, w tym ich ewentualną ekstradycję, reguluje ustawodawstwo Uzbekistanu, dwustronne i wielostronne akty traktatowo-prawne" - zacytował w poniedziałek portal Fergana.

Turcja nie uznaje aneksji przez Rosję ukraińskich terytoriów w obwodach donieckim, ługańskim, chersońskim i zaporoskim - przekazało ministerstwo spraw zagranicznych w Ankarze. Działania Moskwy określono w komunikacie "rażącym naruszeniem zasad prawa międzynarodowego".

Tureckie MSZ przekazało, że kraj nie uznaje aneksji przez Rosję ukraińskich terytoriów. "Ta decyzja, stanowiąca poważne naruszenie ustalonych zasad prawa międzynarodowego, nie może być zaakceptowana" - podkreślono w komunikacie, cytowanym w sobotę przez agencję Reuters.

MSZ Turcji przypomniało, że nie uznało aneksji Krymu przez Rosję w 2014 roku, dodając, że odrzuca decyzję Rosji o aneksji terytoriów w czterech regionach: donieckiego, ługańskiego, chersońskiego i zaporoskiego.

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 20 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
2%