Pentagon odtajnił i publicznie udostępnił materiał wideo z ataku amerykańskiego drona w Kabulu, w którym zginęło 10 cywilów w tym siedmioro dzieci - poinformował w czwartek The New York Times. (więcej…)


Zdaniem ukraińskiego ministra obrony Ołeksija Reznikowa, w razie rosyjskiej inwazji, w stronę Polski i Niemiec ruszy wielka fala uchodźców z Ukrainy.

W środę ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow udzielił wywiadu brytyjskiej stacji BBC. Rozmowa dotyczyła sytuacji bezpieczeństwa w otoczeniu Ukrainy i groźby możliwej agresji zbrojnej ze strony Rosji.

- Uważam, że Ukraińcy są gotowi [bronić swojego kraju – red.], bo ta wojna przyszła do nas osiem lat temu. Dla nas to nic nowego, że Kreml próbuje zniszczyć nasze przeznaczenie – powiedział.


Na polsko-ukraińskiej granicy zatrzymano transport zamrożonych grzybów z Ukrainy z zawartością radioaktywnego cezu wielokrotnie przekraczającą normę.

Państwowa Służba Ukrainy ds. bezpieczeństwa produktów spożywczych i ochrony konsumentów (Derżprodspożywsłużba) poinformowała w środę, że 5 stycznia br. poprzez europejski system wczesnego ostrzegania o niebezpiecznej żywności i paszach (RASFF) otrzymała zawiadomienie o wykryciu wysokiego poziomu radioaktywnego cezu-137 w partii zamrożonych grzybów z Ukrainy.

Według komunikatu Derżprodspożywsłużby partia została zatrzymana na "polskiej granicy" (bez podania, które konkretnie służby tego dokonały). Wykryto w niej poziom radioaktywnego cezu-137 w wysokości 1540 bekereli/kg. Ukraiński portal Zaxid.net podaje, że zgodnie z rozporządzeniem ukraińskiego ministerstwa zdrowia dopuszczalny poziom cezu -137 w grzybach leśnych przeznaczonych do spożycia nie powinien przekraczać 500 bekereli/kg.


Trasa lotu rosyjskiego samolotu transportowego biegła m.in. w rejonie kwatery głównej fińskiego lotnictwa i jednostki wywiadu wojskowego. Siły Powietrzne Finlandii twierdzą, że wiedziały o tym locie wcześniej, ale nie chcą o tym dywagować.

We wtorek fińskie media podały, że w minioną sobotę wieczorem duży rosyjski samolot transportowy Boeing 747, lecąc z Moskwy do Lipska niespodziewanie wybrał dłuższą trasę, nad środkową i południową częścią Finlandii. Co więcej, przeleciał nad obiektami kluczowymi dla bezpieczeństwa państwa – kwaterą główną fińskich sił powietrznych i jednostką wywiadu wojskowego.


Na Białoruś przybywają jednostki rosyjskiej armii, które mają wziąć udział w manewrach "Sojusznicze Zdecydowanie -2022".

Na Białoruś przybyły pierwsze jednostki Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej biorące udział w ćwiczeniach sił reagowania Państwa Związkowego Rosji i Białorusi - poinformowała w środę agencja TASS powołując się na rosyjskie ministerstwo obrony.

"Jednostki Wschodniego Okręgu Wojskowego zaangażowane w weryfikację sił reagowania Państwa Związkowego, ze standardowym wyposażeniem i uzbrojeniem, maszerowały w sposób kombinowany, samodzielnie i koleją, na nieznane poligony do miejsc wykonywania zadań szkoleniowych na terenie Republiki Białoruś” – podano w komunikacie ministerstwa obrony Rosji.


Środek zapobiegawczy zastosowany wobec byłego prezydenta Ukrainy, któremu zarzuca się zdradę stanu i wspieranie terroryzmu, jest łagodniejszy od tego, którego żądała prokuratura.

Peczerski Sąd Rejonowy Kijowa wyznaczył w środę środek zapobiegawczy wobec Petra Poroszenki w postaci tzw. osobistego zobowiązania. Oznacza to, że były prezydent Ukrainy nie trafi do aresztu - poinformowała agencja Ukrinform.

Poroszenko nie może opuszczać Kijowa i obwodu kijowskiego bez zezwolenia śledczego, musi oddać paszport i zgłaszać się na każde wezwanie śledczego, prokuratora lub sądu.


Cenisz naszą pracę?

Doceń ją

Pin It on Pinterest