W prestiżowym magazynie Science ukazał się artykuł polskich naukowców, którzy odkryli i opisali największego znanego gada ssakokształtnego, który żył na terenach obecnego Śląska 205-210 mln lat temu. – podała w piątek Polska Agencja Prasowa.

Gad, który został nazwany Lisowicia bojani, miał ponad 2,5 metra wysokości, 5 metrów długości i ważył około 9 ton. Wielkością był podobny do słonia. Nie był dinozaurem, lecz gadem ssakokształtnym, któremu ewolucyjnie bliżej było do ssaków niż do dinozaurów. Zwierzę było roślinożerne i żyło nad brzegiem mokradeł. Prawdopodobnie polowały na nie dinozaury – na kościach Lisowici znaleziono ślady zębów drapieżnika, którego polscy naukowcy nazwali “smokiem wawelskim”.

Pierwsze kości Lisowici znaleziono w 2006 roku w Lisowicach w województwie śląskim, w miejscu gdzie wydobywano glinę do wyrobu cegieł. Później znaleziono znacznie więcej kości, również innych zwierząt. Prace wykopaliskowe trwały do 2017 roku. Udało się także zrekonstruować Lisowicię. Teraz publikacja na jej temat autorstwa dr hab. Tomasza Suleja z Instytutu Paleobiologii PAN w Warszawie i dr Grzegorza Niedźwiedzkiego z Uniwersytetu w Uppsali ukazała się w magazynie Science.

Jak powiedział PAP prof. Sulej, odkrycie z Lisowic rzuca nowe światło na początek ery dinozaurów. Okazało się, że wielkie rozmiary osiągały nie tylko dinozaury, ale także gady ssakokształtne.

Od nazwy Lisowice wziął się pierwszy człon nazwy gada; drugi pochodzi od nazwiska Ludwika Henryka Bojanusa, anatoma z Uniwersytetu Wileńskiego, który jako pierwszy opisał tura.

CZYTAJ TAKŻE: Nosorożec włochaty ze Staruni

Kresy.pl / PAP / rmf24.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply