Mosbacher skrytykowała pomysły dekoncentracji mediów

Ambasador USA w Warszawie Georgette Mosbacher ponownie wypowiedziała się na temat polskich spraw. Tym razem w serii tweetów skrytykowała plany dekoncentracji mediów w Polsce.

„Pluralizm w polskich mediach już istnieje. Przymusowe rozdrobnienie mediów ograniczy wolność słowa, ponieważ przetrwają tylko państwowe i małe media. Polskie społeczeństwo nie skorzystałoby na mniejszej liczbie różnorodnych głosów” – napisała Mosbacher w piątek na Twitterze.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Amerykańska dyplomatka dodała, że zmuszanie firm medialnych do sprzedaży akcji spowoduje odejście z rynku medialnego inwestorów, co jej zdaniem będzie równoznaczne z „cenzurą”. Mosbacher podkreśliła, że „przyciąganie inwestycji zagranicznych i silna gospodarka wymaga przewidywalności”. Opowiedziała się za długoterminowymi licencjami w każdym biznesie, w tym mediowym.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W sieci pojawiły się opinie, że wpisy Mosbacher były reakcją na opublikowany w czwartek przez „Dziennik Gazetę Prawną” wywiad posłanki PiS i członkini Rady Mediów Narodowych Joanny Lichockiej, w którym padł postulat dekoncentracji rynku medialnego w Polsce. Zdaniem posłanki, chodzi o to, by „kilka potężnych grup medialnych” nie blokowało wolności słowa. „Jestem zwolenniczką przekopiowania bez żadnych wielkich kombinacji tego, co obowiązuje w Europie Zachodniej. Najbardziej podoba mi się model francuski, bo Francuzi najlepiej chronią swoją republikę” – mówiła Lichocka wskazując na potrzebę ograniczeń udziału kapitału zagranicznego oraz ograniczeń udziału jednego podmiotu w rynku. Zaznaczała przy tym, że ograniczenia nie powinny dotyczyć mediów publicznych. Lichocka wyraziła opinię, że decyzje w tej sprawie zapadną tej jesieni.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak pisaliśmy, wcześniej Mosbacher kilkakrotnie broniła przed politykami PiS należącą do amerykańskiego kapitału telewizję TVN.

Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz