PKN Orlen rozważa przejęcie spółki Gremi Media, do której należą m.in. dziennik „Rzeczpospolita” i „Parkiet” – wynika z informacji onet.pl. Ma to być kolejne działanie mające za cel repolonizację mediów. Orlen zaprzecza jednak doniesieniom.

Jak informowaliśmy, na początku tygodnia państwowy koncern naftowy podał, że przejmuje grupę Polska Press wydającą prasę regionalną i lokalną, wśród nich dzienniki „Gazeta Wrocławska”, „Dziennik Łódzki” czy „Gazeta Krakowska”. Jak ocenił prezes spółki Daniel Obajtek przejmie ona łącznie 20 dzienników, które funkcjonują w 15 z 16 województw. Poza kontrolą Polska Press pozostają tylko 4 duże tytuły regionalne. Orlen przejmie również kontrolę nad 120 lokalnymi tygodnikami i ok. 500 stron internetowych, które odnotowują łącznie ponad 17 mln unikalnych wejść. W zeszłym roku Polska Press uzyskał przychód w wysokości 398,4 mln zł.

W sobotę wieczorem onet.pl podał, że Orlen planuje kolejny zakup – tym razem chodzi o Gremi Media, spółkę wydającą takie tytuły jak dziennik „Rzeczpospolita” czy „Parkiet”.

Informatorzy Onetu twierdzą, że fakt rozpoczęcia rozmów miał być objęty ścisłą tajemnicą, a o ich przebiegu nie wiedzą nawet członkowie zarządów obu firm.

Na zapytanie przesłane w tej sprawie do Gremi Media przez dziennikarz stwierdzono, że „Gremi Media SA nie jest stroną żadnych rozmów, ani adresatem żadnych propozycji dotyczących zmian swojej struktury właścicielskiej. W szczególności od podmiotów wskazanych w pytaniach”.

Gremi Media zwróciło jednak uwagę, że “Gremi Media SA nie jest dysponentem swoich akcji i jedynym podmiotem mogącym udzielić pełnej odpowiedzi na tak sformułowane pytania jest właściciel pakietu kontrolnego akcji, czyli spółka KCI SA.”. Spółka KCI S.A., należąca m.in. do Grzegorza Hajdarowicza, na pytania dot. możliwej repolonizacji nie odpowiedziała.

Hajdarowicz  z kolei w lakonicznym mailu odpisał dziennikarzom: „Od ponad dwóch miesięcy nie ma mnie w Polsce, poza tym proszę rozmawiać w zasygnalizowanych sprawach z Prezesem spółki, która jest właścicielem i dysponentem akcji Gremi Media SA. Pozdrawiam z São Paulo”. Prezes spółki Piotr Łysek nie odpowiedział na wysłane pytania.

Z biura prasowego Orlemu nadesłano następującą wiadomość, w której stwierdzono, że spółka nie prowadzi rozmów w sprawie przejęcia Gremi Media. Jeden z członków zarządu Orlenu w nieoficjalnej rozmowie przekonywał, że rozmowy się nie toczą, choć do Płocka od miesięcy docierały sygnały od właścicieli o chęci sprzedaży spółki medialnej, wydającej „Rzeczpospolitą” i „Parkiet”.

Pod koniec 2019 roku działalność rozpoczęła spółka Sigma Bis, utworzona przez PKN Orlen i Grupę PZU. Zajmuje się ona planowaniem strategii mediowych, zakupem czasu i przestrzeni reklamowej, a także analizą skuteczności działań promocyjnych.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W mijającym roku Orlen i PZU zakończyły proces przenoszenia obsługi medialnej swoich spółek właśnie do Sigma Bis. Obsługuje ona od marca medialne działania dla Orlenu, a od września dla PZU. Sigma Bis zajmuje się także Grupą Energa, docelowo ma obsługiwać medialnie wszystkie najważniejsze państwowe firmy.

Pod koniec listopada br. Orlen przejął kontrolę na Ruchem, który ma obecnie około 1,3 tys. punktów sprzedaży, a kolejne 200 ma zostać aktywowanych.

Kresy.pl / onet.pl 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply