Nowa ambasador USA w Warszawie rozpoczęła urzędowanie. Wcześniej krytykowała Polskę

Georgette Mosbacher, która podczas przesłuchań w Senacie krytykowała Polskę, złożyła listy uwierzytelniające na ręce prezydenta Dudy.

Nowa ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher rozpoczęła urzędowanie. W czwartek prezydent Andrzej Duda przyjął od niej listy uwierzytelniające.

Ceremonia złożenia listów uwierzytelniających Prezydentowi RP odbyła się 6. września w Belwederze. Jak informuje strona internetowa prezydenta, oprócz Mosbacher listy na ręce Andrzeja Dudy złożyli ambasadorowie: Bośni i Hercegowiny – Ivan Dunder, Szwajcarii – Jürg Stephan Burri, Irlandii – Emer Margaret O’Connell, Iranu – Masoud Edrisi Kermanshahi i Estonii – Martin Roger.

Mosbacher to była żona sekretarza handlu w administracji George’a H.W. Busha Roberta Mosbachera. Swego czasu zasiadała w narodowym komitecie Partii Republikańskiej, odpowiadając tam za finanse. Przewodziła też stowarzyszeniu republikańskich gubernatorów. Od lat zajmuje się działalnością biznesową w branży kosmetycznej i zbieraniem funduszy na rzecz Partii Republikańskiej. Ma opinię jednej z najbardziej znaczących kobiet w kręgach republikańskich w Waszyngtonie i Nowym Jorku. Mosbacher od długich lat zna się z Donaldem Trumpem. Jest również członkinią wpływowego think tanku Rada Atlantycka (Atlantic Council) i Stowarzyszenia Polityki Zagranicznej (Foreign Policy Association). W 2016 roku została powołana przez prezydenta Baracka Obamę do Rady Doradczej Dyplomacji Publicznej Stanów Zjednoczonych.

Mosbacher jest pierwszą kobietą w historii stosunków polsko-amerykańskich na stanowisku ambasadora USA w Polsce.

Przypomnijmy, że w czerwcu br. podczas przesłuchania w Senacie USA Georgette Mosbacher powiedziała, że „wzrost antysemityzmu w Europie” to efekt nowelizacji polskiej ustawy o IPN. Zapowiedziała również, że jako ambasador USA w Polsce będzie sprzeciwiać się „bigoterii i antysemityzmowi” i nakłaniać rząd do przyjmowania migrantów.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Słowa przyszłej ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce oburzyły przedstawicieli polskiej dyplomacji. Przebywający wówczas w stolicy USA wiceszef MSZ Bartosz Cichocki zapowiedział, że poruszy tę sprawę podczas rozmów w Departamencie Stanu. Reakcję swoich rozmówców na wypowiedź Mosbacher, wiceszef MSZ określił jako „zadowalającą” ze swojego punktu widzenia. Nie chciał jednak podać szczegółów. Jak tłumaczył, czeka aż „zostanie publicznie potwierdzona”. Wiceszef MSZ podkreślił, że wypowiedzi Mosbacher nie zmieniają faktu, iż „zasadnicza część [jej] wypowiedzi… całkowicie pokrywa się z naszymi zapatrywaniami na trwałość Sojuszu Atlantyckiego, bezpieczeństwo Europy Środkowej, na stosunki z Rosją”.

CZYTAJ TAKŻE: Szczerski: prezydent zaakceptuje Mosbacher pomimo jej wypowiedzi

Kresy.pl / prezydent.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

6 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    zefir :

    PAD zachwycony jest Georgette,ostatecznie ta dama to klasa,niejednego prezydenta przeżyła.Brawo,to pierwsza taka ussmańska diwa na niwie polityki niepolskiej.Już „dziewczyna”zapowiedziała,że będzie się sprzeciwiać „bigoterii i antysemityzmowi”,cokolwiek to znaczy.Ta bigoteria to polskie zacofanie,Georgetta miła z pewnością nas oświeci.Z antysemityzmem się dogadamy,przecieżniemiecka zbrodnia na Żydach to nie igraszki,przemysł holokaustu tej zbrodni nie obrazuje.Przyznam wstępnie ,że jako kobitka to Georgette mi się podoba.-wiekowo to od bidy pasuje.