Rosja: jamalski rzecznik praw człowieka uznał Sencowa za zdrowego

Rzecznik praw człowieka na rosyjskim Jamale Anatolij Sak uważa, że Ukrainiec Ołeh Sencow, który w miejscowej kolonii karnej prowadzi od czterech miesięcy protest głodowy, wygląda na „całkiem zdrowego”. – podają ukraińskie media powołując się na agencję Interfax-Ural.

Jak na człowieka, który głoduje od 115 dni, wygląda całkiem zdrowo. Jest w porządku, całkowicie spokojny. Za jego zgodą udzielana jest mu pomoc medyczna. Gdy przyszedłem do niego, akurat leżał pod kroplówką. – powiedział Sak Interfaxowi-Ural.

Według jamalskiego rzecznika praw człowieka podczas jego spotkania z Sencowem, które trwało około pół godziny, więzień oświadczył, że niczego nie potrzebuje, ma kontakt z adwokatem oraz – przez telefon – ze swoją rodziną.

Zapytałem o to, że do niego próbują dostać się obrońcy praw człowieka i chcą go odwiedzić różni duchowni. Sencow powiedział, że spotkań z obrońcami praw człowieka i przedstawicieli wyznań religijnych nie potrzebuje. – twierdzi Sak. Jamalski rzecznik zacytował nawet słowa, które miał mu powiedzieć Sencow: „Nie chcę nikogo widzieć. Mam wystarczający kontakt z adwokatem i z panem”.

Z relacji Anatolija Saka wynika jednak, że ukraiński więzień wciąż głoduje. Sencow oświadczył w rozmowie z nim, że nie ma zamiaru kończyć głodówki i jest gotowy „iść do końca”.

Słowa Saka stoją w sprzeczności z doniesieniami rodziny Sencowa, która określała jego stan jako „katastrofalnie zły” a nawet „krytyczny”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Ołeh Sencow to ukraiński reżyser, zwolennik Euromajdanu i przynależności Krymu do Ukrainy. Został aresztowany w maju 2014 roku przez rosyjskie służby pod zarzutem organizowania grupy, która planowała przeprowadzanie na półwyspie zamachów terrorystycznych. Rok później rosyjski sąd skazał go na 20 lat kolonii karnej, którą odbywa w kolonii o zaostrzonym rygorze w Łabitnangi w Jamalsko-Nienieckim Okręgu Autonomicznym. Zdaniem jego obrońców zeznania wykorzystane przeciw Sencowowi zostały wymuszone torturami. Według organizacji praw człowieka jest on więźniem politycznym. W maju br. Sencow ogłosił bezterminową głodówkę domagając się wypuszczenia z rosyjskich więzień 64 obywateli Ukrainy, którzy mieli tam trafić z powodów politycznych.

W czerwcu br. Sejm RP przyjął uchwałę, w której domagał się od Rosji zwolnienia Ukraińców przetrzymywanych w rosyjskich więzieniach z powodów politycznych, w tym także Sencowa. W sierpniu br. Lech Wałęsa zgłosił Sencowa do Pokojowej Nagrody Nobla.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Kresy.pl / Ukraińska Prawda

Czytaj kolejny artykuł
3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. jwu
    jwu :

    Nie mogę ogarnąć ,na czym polegają te głodówki? Niemcom wystarczało parę tygodni w obozach jenieckich ,by zagłodzić mln.żołnierzy radzieckich na śmierć.A ten głoduje 115 dni i ma się dobrze .Przypominam ,że ponad 40 dni głodowała Sawczenko,i pomimo głodówki wyglądała zdrowiej ,niż później ,kiedy głodówki nie prowadziła.