Jeśli plany rządu wejdą w życie, w Polsce zakazane będzie czczenie takich postaci jak Hitler czy Stalin, ale takich jak Bandera i Szuchewycz już nie, o ile nie zostaną uznani za zbrodniarzy nazistowskich.

Międzyresortowy Zespół do spraw Przeciwdziałania Propagowaniu Faszyzmu i Innych Ustrojów Totalitarnych, powołany przez szefa MSWiA po reportażu TVN o neonazistach świętujących urodziny Hitlera, zaproponował zmianę przepisów wedle której zakazane będzie propagowanie nie tylko faszyzmu, ale też komunizmu, a oddawanie czci zbrodniarzom nazistowskim i komunistycznym będzie karane więzieniem. O sprawie napisała w czwartek „Rzeczpospolita”.

Dziennik dowiedział się o rekomendacjach Zespołu z odpowiedzi na jeden z dezyderatów sejmowej Komisji Petycji, którą sporządził wiceszef MSWiA Krzysztof Kozłowski. Według wiceministra zespół zaproponował wprowadzenie odpowiedzialności karnej za „zachowania związane z oddawaniem czci lub inną formą upamiętnienia postaci odpowiedzialnych za zbrodnie nazistowskie i komunistyczne”. Będzie to dotyczyć nie tylko zachowań publicznych ale także niepublicznych.

MSWiA chce spenalizowania tych zachowań „w ramach typu kwalifikowanego”, co „Rzeczpospolita” interpretuje jako zamiar karania ich więzieniem.

Inną propozycją Zespołu jest zwiększenie sankcji karnej za przestępstwa z artykułu 256 kodeksu karnego z dwóch do trzech lat. Obecnie mówi on o nawoływaniu do nienawiści i publicznym propagowaniu ustroju faszystowskiego „lub innego totalitarnego”. Zespół chce, by do treści przepisu dodać ustrój komunistyczny.

W nowym brzmieniu artykuł 256 miałby także zabraniać oferowania przedmiotów zawierających symbolikę faszystowską i komunistyczną. Jak przypomina „Rzeczpospolita” podobny przepis obowiązywał do 2011 roku, lecz został uchylony przez Trybunał Konstytucyjny jako niezgodny z konstytucją.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Doniesienia o zamiarach rządu krótko skomentował w mediach społecznościowych historyk i ekspert ds. bezpieczeństwa dr hab. Andrzej Zapałowski. „A o banderyzmie zapomnieli?” – napisał Zapałowski na Facebooku.

Przypomnijmy, że w październiku 2017 roku posłowie PSL złożyli w Sejmie projekt przewidujący dopisanie do art. 256 zakazu propagowania ideologii banderowskiej. Projekt ten wciąż nie przeszedł całej ścieżki legislacyjnej.

Kresy.pl / Rzeczpospolita
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

7 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  Gaetano :

  Ci ostatni zostali oczywiście świadomie pominięci, bo mogłoby to negatywnie wpłynąć na wrażliwość, tfu, ukrowską. Zresztą, ewentualne wprowadzenie kar za czczenie bestialskich zwyrodnialców, pod nierządami tych szmat miałoby ten sam końcowy efekt, co działanie znowelizowanej ustawy o IPN, czyli żaden.

 2. Avatar
  Yogi :

  W pierwszej kolejności powinni sprecyzować, czym według nich jest faszyzm, nazizm i komunizm. Co według tego żundu znaczą te określenia. Bo gdy już wdrożą tę ustawę, to w myśl dotychczas obowiązującego znaczenia tychże słów, za propagowanie faszyzmu i komunizmu powinni zamknąć samych siebie. Za NASIZM też.

  • Avatar
   jwu :

   @Yogi Słusznie prawisz.Dla jednych nazizmem jest rodzimy patriotyzm,czyli np. marsz ONR i MW,skandujący hasła „Bóg, honor i ojczyzna”,”duma,duma, narodowa duma”,a dla innych pajace biegający po lesie , krzyczący Sieg heil i spożywający torcik z Hakenkreuzem na wierzchu.