PGNiG podpisało kolejną umowę długoterminową na dostawy gazu LNG z USA

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podpisało w czwartek wiążącą umowę długoterminową na 24 lata na zakup skroplonego gazu ziemnego LNG z amerykańską firmą Cheniere Marketing International. Według szefa PGNiG, LNG z USA jest o 20-30 proc. tańszy niż gaz obecnie kupowany z Rosji.

W czwartek spółka PGNiG poinformowała o zawarciu w tym dniu, po uzyskaniu wymaganych zgód korporacyjnych, wiążącej umowy długoterminowej kupna-sprzedaży skroplonego gazu ziemnego LNG z amerykańską firmą Cheniere Marketing International, LLP. Umowę zawarto na 24 lata. Zakontraktowano w niej konkretne ilości gazu, które mają trafić do polskiego Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu w formule Delivery Ex-Ship.

Jak poinformowano, w latach 2019 – 2022 do Polski ma trafiać około 0,73 mld m sześc. gazu po regazyfikacji łącznie w całym okresie, a w latach 2023 – 2042 około 39 mld m sześc. gazu po regazyfikacji, łącznie w całym okresie, czyli około1,95 mld m sześc. gazu po regazyfikacji rocznie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

„W ocenie zarządu PGNiG, warunki umowy z Cheniere, w tym konkurencyjna cena, są satysfakcjonujące w kontekście realizacji Strategii Grupy Kapitałowej PGNiG w zakresie rozwoju handlu LNG na rynkach światowych” – podała spółka.

Podstawowymi terminalami załadunkowymi dla dostaw od Cheniere będą amerykańskie terminale skraplające Sabine Pass w Luizjanie oraz Corpus Christi w Teksasie.

Przy podpisywaniu umowy obecni byli prezydent Andrzej Duda, sekretarz ds. energii USA Rick Perry i amerykańska ambasador w Polsce, Georgette Mosbacher. Duda mówił, że dziś w Polsce obecne są amerykańskie jednostki wojskowe i cieszył się, że „współpraca rozwija się również w zakresie bezpieczeństwa energetycznego”.

– (…) mogę powiedzieć śmiało: to jest właśnie prawdziwe partnerstwo transatlantyckie, to jest właśnie prawdziwe partnerstwo pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi, o którym także marzył kiedyś – mogę to powiedzieć z całą odpowiedzialnością – pan prezydent profesor Lech Kaczyński  – powiedział Duda. Prezydent podziękował firmie Cheniere Marketing International i PGNiG „za to, że ta umowa jest zawierana”.

Polski prezydent wspominał też pierwsze rozmowy na temat importu LNG z USA z prezydentem Donaldem Trumpem:

– Półtora roku temu na Zamku Królewskim Pan Prezydent Donald Trump zadał mi pytanie: „Czy moglibyście kupować od nas gaz skroplony”? Odpowiedziałem: „Oczywiście! Rzecz jasna, na rozsądnych rynkowych warunkach”.

Perry powiedział, że podejmowane w Polsce decyzje, zwłaszcza te w zakresie bezpieczeństwa energetycznego, będą niezwykle istotne.

– Wydaje mi się, że waga Polski dla Unii Europejskiej, dla relacji pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a tym regionem świata, zajęła miejsce centralne, kiedy prezydent poprosił panią Georgettą Mosbacher, żeby została ambasadorem w Polsce – powiedział amerykański polityk.

Sama Mosbacher pochwaliła prezydenta Dudę:

Prezes PGNiG Piotr Woźniak poinformował, że spółka planuje podpisać kolejne umowy na dostawy LNG. Zaznaczył, że umowy z Amerykanami „mają jedną cechę wspólną: są 20-30 proc. tańsze niż obecnie kupowany gaz z Rosji”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że miesiąc temu w wywiadzie dla rosyjskiej gazety Kommiersant szef MSZ Jacek Czaputowicz przyznał, że kupowany przez Polskę gaz skroplony jest droższy niż rosyjski. Na pytanie dlaczego Polska kupuje amerykański gaz LNG, który jest droższy od tego dostarczanego przez Gazprom Czaputowicz odpowiedział – „Tak, ale my nie kierujemy się tylko ceną”. Uznał przy tym, iż „Rosja jako dostawca gazu to partner, który może używać go dla nacisku i szantażu”.

Podobnie ponad rok temu wypowiadał się ówczesny szef MSZ, Witold Waszczykowski. W wywiadzie dla rosyjskiej agencji informacyjnej Ria Novosti, Waszczykowski poinformował że:

„Będziemy, chcemy, mamy zamiar importować gaz ze Stanów Zjednoczonych, pod tym warunkiem, że cena będzie konkurencyjna w stosunku do ceny gazu od innych dostawców, takich, jak Katar lub Rosja. Obecnie gaz z USA jest znacząco droższy. Jednak, jeśli przedstawią kontrakt, który może stanowić konkurencję dla gazu z Kataru czy innych regionów, możemy go rozpatrzyć”.

Formuła Delivery Ex-Ship w ramach której LNG ma trafiać z USA do Polski oznacza, że gaz uważa się za dostarczony wówczas, gdy zostaje on udostępniony nabywcy na pokładzie statku w porcie przeznaczenia. Sprzedający ponosi wszelkie koszty do tego momentu, w tym załadunku i transportu, czy też ryzyko uszkodzenia lub utraty towarów podczas transportu, a także jest zobowiązany do odprawy celnej przy eksporcie. Koszt oraz ryzyko rozładunku, w tym cła i podatki w miejscu docelowym, ponosi kupujący.

Jak informowaliśmy, w połowie października PGNiG zawarło wiążące umowy z dwoma amerykańskimi firmami na dostawy po około 1 mln ton LNG rocznie przez 20 lat. Instalacje w USA, za pośrednictwem których dostawy mają być realizowane, mają być gotowe za 4-5 lat. Według PGNiG, każda z umów zakłada zakup przez stronę polską po około 1 mln ton LNG (czyli około 1,35 mld m3 gazu ziemnego po regazyfikacji) rocznie przez 20 lat. Dostawy mogą być przedmiotem dalszego obrotu przez spółkę na rynkach międzynarodowych rynkach, realizowanych w formule free-on-board. Oznacza to odbiór towaru przez kupującego w porcie załadunku.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W listopadzie ub. roku polska spółka poinformowała o podpisaniu z firmą Centrica LNG Company Ltd. średnioterminowej umowy na dostawy gazu LNG z USA. W ramach pięcioletniego kontraktu przewidziano dostawy do dziewięciu ładunków LNG. Jak wówczas informowano, był to pierwszy kontrakt na regularne dostawy amerykańskiego gazu LNG do Europy Środkowej. Miał on zmniejszyć zależność energetyczną od Rosji. Minister energii Krzysztof Tchórzewski zaznaczył, że kontrakt został podpisany na warunkach konkurencyjnych. Szef resortu energii nie podał jednak, jaka będzie dokładnie cena zamówionego gazu LNG z USA. Nie było również wiadomo, ile będzie dokładnie wynosiła ilość dostarczonego gazu. Szef PGNiG zasugerował jednak, że może to być 800 milionów metrów sześciennych. Obecnie polskie zużycie gazu wynosi około 15-16 mld metrów sześciennych rocznie.

W grudniu 2017 roku ukraiński klient PGNiG, spółka-córka amerykańskiej ERU Corporation informował, że odebrano dostawę gazu skroplonego z USA przez terminal LNG w Świnoujściu. Potwierdzono tym samym, że LNG z USA trafia na Ukrainę przez Polskę.

Rmf24.pl / prezydent.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
6 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. JeszczePolska
  JeszczePolska :

  Już się zaczął festiwal podwyżek ceny gazu.Jedna od stycznia, druga już od sierpnia.Od Nowego Roku zostaniemy zajechani podwyżkami, jakich nie było dotąd w historii!Założę się, że zaraz po Świętach się zacznie!Gaz, prąd, woda i ścieki, śmieci,centralne ogrzewanie,a za tym czynsze i pozostałe opłaty.Że o żywności nie wspomnę, bo już poszła ok.30%/ masło, mięso, chleb, nabiał/
  No ….ale o take Polskę walczyli „patryjoci”i „opozycjoniści”,którym wiedzie się dostatnio i ich dzieciom też!Prawie wszyscy w sejmie, senacie lub rządzie , na utrzymaniu podatników,oraz cyklicznie w spółkach Skarbu Państwa i twierdzą że należą im się podwyżki bo mają za mało!!!emeryci dostaną po 50 zł, a po podwyżkach na media,przeciętna emerytura zmaleje o 15o zł!!!Reszta narodu poza „elytami”może zdechnąć!
  Austriacy twierdzą /minister gospodarki/ że amerykański gaz jest 0 40% droższy od ruskiego i dlatego przedłużyli umowę do 2040 roku.
  W Polsce jest niestety monopolista czyli PGNiG, który sponsoruje wydarzenia kulturalne pół Polski bo jest bogaty!!Więc będzie podnosił cały przyszły rok , z 5 razy!!

 2. jaro7
  jaro7 :

  Co Pis zrobil do tej pory?
  1. CETA I GMO przegłosowane
  2. Przymusowe szczepienia pod groźbą kary
  3. Wodociągi Polskie oddane spółce Tahal z Izraela
  4. Wspomaganie banderowskiej Ukrainy : 4mld zł bezzwrotnej pożyczki, sponsorowanie gazu za free, przyzwalanie na banderyzm i jawne antypolskie działania, ukrainizacja Polski i rynku pracy
  5. Polityka zagraniczna na kolanach ustawa IPN do kosza
  6. Włażenie Żydom w dupę, 100mln na cmentarz żydowski, muzeum Polin ( 400mln) budowa muzeum getta warszawskiego, w kolejce kolejne chasydów polskich, przepraszanie za marzec 1968 to skandal i farsa.
  7. Ustawa 1066 o bratniej pomocy
  8. Ustawa o wydawaniu polskiej broni i amunicji obcym wojskom to skandal i jawna antypolska ustawa
  9. Sprowadzenie JP MORGAN i dotowanie ich kwota 20mln zł
  10. Brak repolonizacji mediów
  11. Brak rozliczeń złodziei i zdrajców
  12. Brak opodatkowania obcych kapitałów
  13. Podwyżki podatków
  14. Ustawa prawo wodne to farsa i skandal
  15. Brak rozliczeń za reprywatyzacje i nie chodzi tu tylko o Warszawę
  16. Kara za zabicie własnej świni której się nie zgłosi 3lata = jak za okupacji
  17. Likwidacja branży futerkowej lub próba likwidacji , branża przynosi mld zł zysku
  18. Nadmierne zadłużenie państwa między innymi przez 500+, zamiast tego należy obniżyć podatki VAT , zlikwidować pit i cit oraz wiele innych chorych antyludzkich podatków.
  19. Obecność wojsk amerykańskich, to okupacja
  20. Brak reformy sądownictwa lub niedołężne działanie, komunistyczni sędziowie i prokuratorzy jak byli tak są
  21. Brak polityki historycznej ! Cały czas za coś przepraszają, jak nie Żydów to Ukraińców, niedługo Turków będą przepraszać za Wiedeń
  22. Brak reformy górnictwa oraz dalszy drenaż kopalni węgla, brak innowacji w tym dziale, węgiel polski należy gazować a wtedy staniemy się samowystarczalni w gaz i staniemy na nogi gospodarczo
  23 roszczenia zydowkie
  24 przyjmowanie imigrantow z Nepalu , Uzbekistanu, Filipin i to bardzo duzo
  25 brak reakcji na podpisanie aktu 447
  26 zaklamywanie rzeczywistosci i bajdurzenie o samych sukcesach
  27 caly czas odwlekanie ustawy w obronie najmlodszych
  28 robienie wszystko z podkulonym ogonem co powie Usrael
  29 zakup obligacji USA w sumie na kwotę 100 miliardów zł !! Co ciekawe , te obligacje są oprocentowane na 1.5% !! A Polska sprzedaje swoje obligacje na 5-6% !!! To naprawdę trzeba być idiota, żeby z całą premedytacją prowadzić politykę obligacji mając na starcie 3.5-4% starty !
  30 sprawa aneksu do raportu o likwidacji WSI !
  31 Ustawa „Mieszkanie na Start” która pozwala cudzoziemcom otrzymywać dopłaty do czynszu z polskiego budżetu przez okres 15 lat
  32 Finansowanie obcokrajowcom studiów (dopłata z budżetu wynosi 13 tys. zł na zagranicznego studenta)
  33 Trwają prace nad ustawą która zrefunduje pracodawcom część kosztów zatrudnienia obcokrajowca
  34 Niektórzy cudzoziemcy mogą ubiegać się o emeryturę w Polsce po miesiącu pracy. Emerytura wyniesie 1000 zł.Jeżeli obcokrajowiec wypracował w swoim kraju 200 zł emerytury to Polska dopłaci mu 800 zł aby uzyskać minimalną emeryturę 1000 zł i wystarczy do tego miesiąc pracy w Polsce.
  35 ponad 2 mln ukraincow w Polsce
  36 za spawa kolejnych podatkow wyjazd polakow z Polski za chlebem
  37 dziwne konszachty z ludzmi typu Jonny Daniels , Leib Fogelman, Stambler oraz sekta Chabad-Lubawicz
  38 Podpisanie Traktau Lizbonskiego
  39 Wzrost opłaty za przegląd techniczny samochodu z 99 zł do 126 zł
  40 „Podatek od deszczu”
  41 „Podatek denny”