Z nieoficjalnych doniesień na temat przebiegu poniedziałkowego spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z politykami Porozumienia wynika, że Jarosław Gowin złożył na nim deklarację, iż nie będzie brał udziału w tworzeniu nowej większości parlamentarnej i nie będzie ubiegał się o stanowisko marszałka Sejmu.

Portal 300polityka.pl napisał we wtorek, powołując się na rozmowy z uczestnikami spotkania w Pałacu Prezydenckim, że jego „kulminacyjnym momentem” była deklaracja byłego wicepremiera, że nie uczestniczy w tworzeniu nowej większości parlamentarnej. Gowin też miał obiecywać, że nie będzie postępował tak w przyszłości i nie aspiruje do stanowiska marszałka Sejmu przy wsparciu obecnej opozycji.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

Lider Porozumienia miał apelować do prezydenta o zaangażowanie się w deeskalację sytuacji w koalicji rządzącej. Według uczestników spotkania deklarował, że nie widzi alternatywy dla rządów Zjednoczonej Prawicy i pozytywnie wypowiadał się o ich 5-letnim dorobku. Strony rozmowy miały odnosić się do siebie serdecznie i zapewniać o swojej wzajemnej lojalności. – twierdzi 300polityka.pl.

Z kolei portal Interia dowiedział się nieoficjalnie, że prezydent Duda ostro skrytykował „chamskie” potraktowanie Gowina przez niektórych polityków PiS ze „środowiska krakowskiego”. Zostało to odebrane jako aluzja do osoby szefa klubu parlamentarnego PiS Ryszarda Terleckiego, choć jego nazwisko nie padło. Duda miał podkreślać, że to politycy Porozumienia zawsze go wspierali, w przeciwieństwie do PiS. Chodziło m.in. o stosunek do jego weta do tzw. ustaw sądowych. Prezydent miał twierdzić, że był podobnie atakowany, jak obecnie Gowin.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

W niedzielę Terlecki skrytykował na Twitterze domniemany zamiar objęcia przez Gowina stanowiska marszałka Sejmu przy wsparciu obecnej opozycji. „Elżbieta Witek jest marszałkiem Sejmu, a Jarosław Gowin aktualnie szeregowym posłem. Jeżeli ktoś w tzw. Porozumieniu uważa, że dla czyichś chorych ambicji Prawo i Sprawiedliwość zgodzi się na jakiekolwiek zmiany, to się myli.” – pisał Terlecki.

Kresy.pl / 300polityka.pl / Interia.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz