Według sondażu IBRiS dla „Rzeczpospolitej”, większość Polaków nie jest pozytywnie nastawiona do inicjatywy prezydenta odnośnie referendum ws. zmian w konstytucji. Ponadto, notowania Andrzeja Dudy spadają.

Prezydent Andrzej Duda 3 maja br. doprecyzował swoją ubiegłoroczną propozycję dotyczącą zorganizowania referendum konsultacyjnego ws. ewentualnych zmian w polskiej konstytucji. Miałoby się ono odbyć w dniach 10-11 listopada br., w ramach obchodów 100. Rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Sondaż przeprowadzony przez IBRiS na zlecenie dziennika „Rzeczpospolita” pokazuje jednak, że pomysł prezydenta nie cieszy się popularnością wśród polskich obywateli. Ponad połowa ankietowanych Polaków (niecałe 53 proc.) ocenia propozycję Andrzeja Dudy negatywnie, z czego 35,6 proc. – zdecydowanie źle . Dobrze ocenia ten pomysł 35,6 proc. badanych (zdecydowanie dobrze – 12,1 proc.). Wydaje się, że jest on jednak dość dobrze znany Polakom, gdyż tylko 5,1 proc. respondentów odpowiedziało, że nic na ten temat nie słyszało. „Rzeczpospolita” komentując te wyniki stwierdza, że jest to „jedyny sukces prezydenta” w tej sprawie; jeszcze w lutym aż 60 proc. Polaków odpowiadało, że nigdy nie słyszało o referendalnym pomyśle Andrzeja Dudy. 6,4 proc. nie miało zdania w temacie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Z sondażu dla „Rz” wynika też, że inicjatywę prezydenta najlepiej oceniają wyborcy i sympatycy PiS (61 proc. dobrze) oraz Kukiz’15 (58 proc. – dobrze). Najwięksi przeciwnicy to osoby sympatyzujące z PO (89 proc. ocenia propozycję źle) oraz Nowoczesną (92 proc. – źle). Za referendum opowiadają się w większości tylko mieszkańcy wsi (50 proc. pozytywnie, 40 proc. negatywnie). W miastach, niezależnie od wielkości, co najmniej 54 proc. mieszkańców ocenia inicjatywę referendalną negatywnie. Najwięcej przeciwników ma ona w miastach  średniej wielkości, 50-250 tys. mieszkańców (61 proc. negatywnie) i metropoliach (65 proc. negatywnie).

„Rzeczpospolita” zaznacza, że kolejnym powodem zmartwień dla prezydenta jest spadek notowań – coraz mniej Polaków ocenia go pozytywnie. W porównaniu z badaniami z lutego br., odsetek osób źle oceniających pracę Andrzeja Dudy wzrósł aż o 14,1 pkt. proc., do 44,7 proc. Jednocześnie, odsetek zwolenników prezydenta spadł poniżej 50 proc., do 49,8 proc. (spadek o ponad 7 proc.). Jednocześnie, odsetek ocen zdecydowanie negatywnych (19,9 proc., wzrost o 6,9 proc.) przekroczył odsetek osób oceniających prezydenta pozytywnie (8,9 proc., spadek o ponad 15 pkt. proc.).

Przeczytaj: Prezydent Duda: ustawa 447 nie martwi mnie szczególnie

Rp.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz