W niedzielę wieczorem prezydent Polski Andrzej Duda rozmawiał telefonicznie z premierem Kanady Justinem Trudeau. Rozmowa dotyczyła sytuacji wokół Ukrainy. Poruszono także temat Białorusi.

Oczywistym tematem jest sytuacja wokół granic Ukrainy – poinformował na Twitterze szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch. “Oba kraje należą do najbardziej zaangażowanych przyjaciół Ukrainy w ramach NATO” – dodał. Prezydent Andrzej Duda wskazał po zakończeniu rozmowy, że poruszono także kwestię Białorusi.

“Polska i Kanada kontynuują swoje wysiłki na rzecz integralności terytorialnej i dobrobytu Ukrainy oraz wolności i demokracji na Białorusi” – napisał po rozmowie prezydent Andrzej Dudy. Zaznaczył, że Polska i Kanada mają takie samo zdanie na temat pochodzenia zagrożeń dla stabilności regionu.

Informowaliśmy, że prezydent USA Joe Biden zapewnił w niedzielę w rozmowie z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, że USA “szybko i zdecydowanie” odpowiedzą na dalszą agresję Rosji na Ukrainę.

W niedzielę kanclerz Niemiec Olaf Scholz zapowiedział „twarde reakcje i sankcje” w razie rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Polityk udaje się w najbliższych dniach na Ukrainę i do Rosji.

Jak pisaliśmy, w piątek serwis Politico napisał, powołując się na źródła w administracji USA, a także we władzach dwóch innych państw, że amerykański wywiad uważa, iż rosyjska inwazja na Ukrainę może rozpocząć się 16 lutego br.

Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA, Jake Sullivan uważa, że Rosja może zaatakować Ukrainę w każdym momencie i amerykańscy obywatele powinni jak najszybciej wyjechać. Jego zdaniem, inwazja może zacząć się od bombardowań i ataków rakietowych, po których Rosjanie szybko zajmą Kijów. Podkreślił, że Amerykanie, którzy zdecydują się pozostać na Ukrainie, nie mogą liczyć na wojskową ewakuację. Zaapelował do nich, by opuścili ten kraj w ciągu 48 godzin.

Ponadto, w piątek sekretarz stanu USA Antony Blinken wyraźnie sugerował, że Rosja może zaatakować Ukrainę jeszcze w trakcie zimowych igrzysk olimpijskich w Pekinie, a zatem Amerykanie powinni jak najszybciej wyjechać.

Czytaj także: Biden zaapelował do amerykańskich obywateli o natychmiastowe opuszczenie Ukrainy

Informowaliśmy też, że media społecznościowe obiegły tweety dziennikarza amerykańskiej telewizji publicznej PBS Nika Schifrina informujące o przekonaniu władz USA o tym, że decyzja o inwazji Rosji na Ukrainę już zapadła. Biały Dom nieco stonował jego doniesienia.

Zobacz także: Zełenski: jeśli macie 100-proc. informacje o dacie inwazji, to je nam przekażcie

Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply