Media społecznościowe obiegły tweety dziennikarza amerykańskiej telewizji publicznej PBS Nika Schifrina informujące o przekonaniu władz USA o tym, że decyzja o inwazji Rosji na Ukrainę już zapadła. Biały Dom nieco stonował jego doniesienia.

W serii tweetów Schifrin napisał w piątek na Twitterze, powołując się na trzech zachodnich urzędników z dziedziny obronności, że amerykańskie władze są przekonane, iż Władimir Putin podjął już decyzję o inwazji na Ukrainę i przekazał ją rosyjskiej armii.

Według niego wczoraj wieczorem sekretarz stanu USA Anthony Blinken powiedział, że inwazja rozpocznie się w przyszłym tygodniu. Dziennikarz twierdzi, że taką informację otrzymał aż od sześciu amerykańskich i zachodnich urzędników.

“Amerykańscy urzędnicy przewidują przerażającą, krwawą kampanię, która rozpocznie się od dwóch dni bombardowania z powietrza i wojny elektronicznej, po której nastąpi inwazja, której możliwym celem jest zmiana reżimu” – napisał Schifrin.

Doniesienia dziennikarza skorygował doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan.

„Nie mówimy, że prezydent Putin podjął decyzję” – powiedział Sullivan. „Mówimy, że mamy wystarczający poziom zaniepokojenia w oparciu o to, co widzimy w terenie i co wykryli nasi analitycy wywiadu, że wysyłamy ten jasny komunikat” – dodawał.

Według Sullivana wszystkie elementy wskazują na nadchodzącą “szybko” dużą operację wojskową.

„Ryzyko jest wystarczająco wysokie, a zagrożenie jest teraz na tyle natychmiastowe, że roztropność wymaga, aby teraz nadszedł czas, aby opuścić [Ukrainę]” – powiedział Sullivan nawiązując do wezwania obywateli USA do wyjazdu z Ukrainy.

Kilka dni temu Washington Post napisał powołując się na przecieki z amerykańskich służb, że Rosja jest bliska zakończenia przygotowań do inwazji na Ukrainę. Atak na Kijów miałby nastąpić z dwóch stron – od wschodu i od zachodu. Ukraińska stolica miałaby zostać zdobyta w ciągu kilku dni.

Kresy.pl / bostonglobe.com

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply