Zełenski: jeśli macie 100-proc. informacje o dacie inwazji, to je nam przekażcie

Jeśli ktoś ma informacje o tym, że na 100 procent 16 lutego rozpocznie się inwazja Rosji na Ukrainę, to proszę nam je przekazać – powiedział prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski. Jego zdaniem, krążące doniesienia o możliwej inwazji tylko wywołują panikę i w niczym nie pomagają.

W sobotę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski dokonał w obwodzie chersońskim przeglądu szkoleń taktyczno-specjalistycznych. Przy tej okazji wezwał Ukraińców, by nie wpadać w panikę w związku z kolejnymi, podawanymi przez media doniesieniami o rzekomo rychłej rosyjskiej inwazji. Jego zdaniem, Ukraina powinna przede wszystkim liczyć na swoich żołnierzy i obywateli oraz być gotowa każdego dnia.

– Wszyscy rozumiemy, że „niespodzianki” mogą mieć miejsce w każdej chwili. Musimy polegać na własnej sile. Rozumiemy, że takie rzeczy mogą się wydarzyć bez ostrzeżenia, więc najważniejsze to upewnić się, żebyśmy byli przygotowani na wszystko. (…) Jesteśmy przygotowani na jakiekolwiek kroki z jakiejkolwiek strony, z każdej granicy – powiedział.

Ukraiński prezydent zwrócił też uwagę, że jakakolwiek ofensywa czy okupacja „zaczyna się od destabilizacji wewnętrznej w kraju”. – To robota grup dywersyjnych.

Zełenski zaznaczył przy tym, że przestrzeń informacyjna została zalana informacjami „o głębokiej, pełnoskalowej wojnie ze strony Federacji Rosyjskiej”.

– Podają już nawet odpowiednie daty. Rozumiemy wszystkie zagrożenia, rozumiemy, że one istnieją – powiedział ukraiński prezydent. Wezwał też tych, którzy posiadają takie dokładne informacje, żeby oficjalnie przekazać je Ukrainie, by móc je dokładnie przeanalizować.

– Jeśli ktoś ma dodatkowe informacje o tym, że na 100 procent 16 lutego rozpocznie się inwazja Rosji na Ukrainę, to proszę nam je przekazać. My pracujemy codziennie. Otrzymujemy informacje od naszego wywiadu – powiedział Zełenski.

Jak pisaliśmy, w piątek serwis Politico napisał, powołując się na źródła w administracji USA, a także we władzach dwóch innych państw, że amerykański wywiad uważa, iż rosyjska inwazja na Ukrainę może rozpocząć się 16 lutego br.

– Bierzemy pod uwagę wszystkie takie informacje, jesteśmy za nie wdzięczni, ale musimy dokładnie analizować wszelkie informacje, oceniać ryzyko… Otrzymujemy informacje z wielu źródeł. My też mamy wywiad. Nie sądzę, żeby pracował gorzej od wywiadu innych krajów – oświadczył. Jego zdaniem, obecnie krąży wiele różnych informacji o możliwej rosyjskiej inwazji, które na razie jedynie wywołują panikę i w niczym nie pomagają. – Panika w naszym kraju jest najlepszym przyjacielem wroga – dodał. Uważa, że jedyną droga do rozwiązania konfliktu jest tylko i wyłącznie dyplomacja.

Czytaj także: Morawiecki: Europa stoi na krawędzi wojny

Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA, Jake Sullivan uważa, że Rosja może zaatakować Ukrainę w każdym momencie i amerykańscy obywatele powinni jak najszybciej wyjechać. Jego zdaniem, inwazja może zacząć się od bombardowań i ataków rakietowych, po których Rosjanie szybko zajmą Kijów. Podkreślił, że Amerykanie, którzy zdecydują się pozostać na Ukrainie, nie mogą liczyć na wojskową ewakuację. Zaapelował do nich, by opuścili ten kraj w ciągu 48 godzin.

Ponadto, w piątek sekretarz stanu USA Antony Blinken wyraźnie sugerował, że Rosja może zaatakować Ukrainę jeszcze w trakcie zimowych igrzysk olimpijskich w Pekinie, a zatem Amerykanie powinni jak najszybciej wyjechać.

Czytaj także: Biden zaapelował do amerykańskich obywateli o natychmiastowe opuszczenie Ukrainy

Informowaliśmy też, że media społecznościowe obiegły tweety dziennikarza amerykańskiej telewizji publicznej PBS Nika Schifrina informujące o przekonaniu władz USA o tym, że decyzja o inwazji Rosji na Ukrainę już zapadła. Biały Dom nieco stonował jego doniesienia.

W piątek MSZ Izraela ogłosiło ewakuację rodzin dyplomatów oraz Izraelczyków, którzy pracują w ambasadzie w Kijowie jako personel. Podobne decyzje podjęły ostatnio władze Norwegii, Łotwy czy Czarnogóry. Już wcześniej ewakuację rodzin swoich dyplomatów z Ukrainy ogłosiły Stany ZjednoczoneKanada i kilka innych krajów. Wielka Brytania wezwała w piątek swoich obywateli, by wyjechali z Ukrainy, „póki komercyjne środki [transportu-red.] są jeszcze dostępne”. Według nieoficjalnych doniesień, rząd Izraela obawia się, jak mogą rozwinąć się rozpoczęte ostatnio wspólne, rosyjsko-białoruskie manewry wojskowe na Białorusi.

Jak pisaliśmy, eksperci dopatrzyli się szpitali polowych na zdjęciach satelitarnych z manewrów wojskowych na Białorusi. Ich zdaniem może to świadczyć o przygotowaniach do „gorącej” wojny.

Ukrinform / Unian / 112.ua / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply