MSZ Izraela ogłosiło ewakuację rodzin dyplomatów oraz Izraelczyków, którzy pracują w ambasadzie w Kijowie jako personel. Podobne decyzje podjęły władze Norwegii, Łotwy czy Czarnogóry.

W piątek izraelskie ministerstwo spraw zagranicznych wydało oficjalny komunikat, ostrzegający przed podróżami na Ukrainę. Ogłosiło też ewakuację personelu ambasady Izraela w Kijowie oraz rodzin pracujących tam dyplomatów. Działania te wynikają z obaw o ich bezpieczeństwo w obliczu potencjalnej rosyjskiej agresji. W samym oświadczeniu ministerstwa nie ma jednak wzmianki o Rosji ani mowy wprost o rosyjskiej inwazji.

Decyzja MSZ Izraela dotyczy rodzin dyplomatów oraz Izraelczyków, którzy pracują w ambasadzie jako personel. Sama placówka dyplomatyczna będzie funkcjonować dalej, jednak z obsadą poniżej 10 dyplomatów.

Z kolei obywateli Izraela, przebywających na Ukrainie, wezwano do rozważenia wyjazdu z kraju oraz do całkowitego unikania „centrów napięcia”. Zaapelowano też do nich, żeby rejestrowali się przez internet na stronie ministerstwa. Do piątku wieczorem uczyniło tak około 4 tys. Izraelczyków. Jednak zdaniem izraelskich mediów, może ich być dwa, a nawet trzy razy więcej.

Media w Izraelu zwracają uwagę, że ogłoszenie ministerstwa spraw zagranicznych nastąpiło w czasie, gdy stacja UK Jewish News podała, że żydowskie organizacje charytatywne przygotowują plany ewakuacji ukraińskich Żydów, na wypadek wybuchu wojny. Szacuje się, że liczba osób żyjących na wschodniej Ukrainie kwalifikuje się do uzyskania izraelskiego obywatelstwa.

Już wcześniej ewakuację rodzin swoich dyplomatów z Ukrainy ogłosiły Stany Zjednoczone, Kanada i kilka innych krajów. Wielka Brytania wezwała w piątek swoich obywateli, by wyjechali z Ukrainy, „póki komercyjne środki [transportu-red.] są jeszcze dostępne”. Podobne komunikaty wydały rządy Łotwy, Czarnogóry i Norwegii, odradzając podróże na Ukrainę i wzywając swoich obywateli do powrotu.

Według nieoficjalnych doniesień, rząd Izraela obawia się, jak mogą rozwinąć się rozpoczęte ostatnio wspólne, rosyjsko-białoruskie manewry wojskowe na Białorusi.

Ponadto, w piątek sekretarz stanu USA Antony Blinken wyraźnie sugerował, że Rosja może zaatakować Ukrainę jeszcze w trakcie zimowych igrzysk olimpijskich w Pekinie, a zatem Amerykanie powinni jak najszybciej wyjechać. Zakończą się one 20 lutego br. Zgodnie z planem, tego samego dnia mają zakończyć się manewry na Białorusi.

Czytaj także: Biden zaapelował do amerykańskich obywateli o natychmiastowe opuszczenie Ukrainy

Jak pisaliśmy, eksperci dopatrzyli się szpitali polowych na zdjęciach satelitarnych z manewrów wojskowych na Białorusi. Ich zdaniem może to świadczyć o przygotowaniach do „gorącej” wojny.

Informowaliśmy też, że media społecznościowe obiegły tweety dziennikarza amerykańskiej telewizji publicznej PBS Nika Schifrina informujące o przekonaniu władz USA o tym, że decyzja o inwazji Rosji na Ukrainę już zapadła. Biały Dom nieco stonował jego doniesienia.

timesofisrael.com / 112.international / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply