Jak podały we wtorek kanadyjskie media, rząd Kanady polecił członkom rodzin swojej misji dyplomatycznej na Ukrainie opuszczenie tego kraju, w związku z rosnącym napięciem w regionie i groźbą konfliktu.

Komunikat w tej sprawie wydało Global Affairs Canada, departament podległy ministrowi spraw zagranicznych, odpowiedzialny za dyplomację i stosunki zagraniczne. Jak podano,kanadyjski rząd zdecydował się „tymczasowo wycofać” dzieci personelu ambasady w Kijowie w wieku poniżej 18 lat, wraz z towarzyszącymi im członkami rodzin.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

7789.32 PLN    (35.4%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Zaznaczono, że kanadyjskie ministerstwo spraw zagranicznych i ambasada Kanady w Kijowie będą dalej ściśle monitorować sytuację. Jak podano, decyzja dotycząca wydostania z Ukrainy rodzin kanadyjskich dyplomatów jest spowodowana „trwającą rozbudową rosyjskich sił zbrojnych i działaniami destabilizującymi na Ukrainie i wokół niej”.

„Bezpieczeństwo Kanadyjczyków, naszego personelu dyplomatycznego i ich rodzin w naszych misjach zagranicznych jest naszym najwyższym priorytetem” – głosi stanowisko Global Affairs Canada.

W poniedziałek w nocy Kanada zaktualizowała swoje zalecenia, sugerując wszystkim swoim obywatelom, przebywającym na terytorium Ukrainy, a których obecność tam nie jest niezbędna, żeby wyjechali z tego kraju.

Wcześniej pisaliśmy, że Brytyjczycy i Amerykanie ewakuują się z Ukrainy. Wielka Brytania rozpoczęła ostatnio ewakuację personelu dyplomatycznego z Ukrainy, obawiając się rosyjskiej agresji. Departament Stanu USA ogłosił z kolei w niedzielę wieczorem, że zmniejszy liczbę pracowników w ambasadzie USA w Kijowie.

W poniedziałek kanadyjskiego premiera Justina Trudeau zapytano, czy Kanada pójdzie w ślady Wielkiej Brytanii i USA. Ten nie udzielił wiążącej odpowiedzi, mówiąc, że jest „wiele planów” dotyczących kontyngentów dyplomatycznych, żeby zapewnić bezpieczeństwo dyplomatom i ich rodzinom.

„Jesteśmy skrajnie zaniepokojeni rosyjską agresją i rosnącym zagrożeniem dalszej inwazji na Ukrainę” – powiedział Trudeau.

Rząd Kanady rozważa, jakiego rodzaju wsparcie udzielić Ukrainie w związku z napiętą sytuacją. Ukraińcy wzywali Kanadyjczyków m.in. do nałożenia sankcji na Rosję i przysłania broni defensywnej.

Przeczytaj: Kanada wspiera Ukrainę w dążeniu do członkostwa w NATO

Kresy.pl / cbc.ca / ctvnews.ca

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz