Czechy rozważą wysłanie swoich żołnierzy na Ukrainę, jeśli zwrócą się do nich o to ukraińskie władze.

Czeski rząd jest gotów rozważyć wysłanie swoich wojsk na Ukrainę w obliczu groźby rosyjskiej inwazji, jeśli zostanie o to poproszony – podają ukraińskie media powołując się na wywiad minister obrony Republiki Czeskiej Jany Černochovej dla gazety Nezávislý Deník, opublikowany 24 stycznia (wywiad był udzielony 20 stycznia).

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

8139.32 PLN    (36.99%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Černochová zapytana, czy Czechy zamierzają wysłać „symboliczny kontyngent” na Ukrainę, porównywalny z kanadyjskim, powiedziała, że czeski rząd jest gotowy do rozpatrzenia odpowiedniego wniosku Ukrainy, jeśli taki się pojawi. W wywiadzie nie określono dokładniej liczby żołnierzy, jaką Czechy mogłyby wysłać na Ukrainę.

„Jeśli Czechy zostaną poproszone o wysłanie żołnierzy na Ukrainę, jesteśmy gotowi to rozważyć. Mamy wolę pomocy Ukrainie” – oświadczyła szefowa czeskiego ministerstwa obrony.

„Ukraina jest naszym partnerem. Partnerem NATO i partnerem Republiki Czeskiej. Mamy wspólną historię, oba kraje były pod rządami sowieckimi. Ukraina wykonuje dobrą pracę jako partner NATO. Ukraińcy zasługują na decydowanie o własnym losie” – mówiła Černochová.

Minister obrony Czech wspomniała o planach wysłania na Ukrainę amunicji artyleryjskiej kalibru 152 mm. Według niej transport tej amunicji był gotowy, a z jego wysłaniem czekano na „zielone światło” od ukraińskiego rządu. Zapowiadała też udzielenie schronienia uchodźcom z Ukrainy w razie ataku Rosji.

Kresy.pl / mil.in.ua / zaxid.net / nv.ua

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz