KE wszczęła postępowanie w sprawie nieprzestrzegania unijnej dyrektywy w sprawie zamówień w dziedzinie obronności.

Komisja Europejska uznała w czwartek, że Polska, a także Dania, Włochy, Holandia i Portugalia nie stosują, lub stosują niewłaściwie, dyrektywę UE w sprawie zamówień w dziedzinie obronności z 2009 roku. KE postanowiła wysłać do tych krajów wezwanie do usunięcia uchybień. – poinformowała Polska Agencja Prasowa.

Zdaniem KE Polska, Portugalia i Włochy przyznają zamówienia dostawcom krajowym niezgodnie z postanowieniami dyrektywy. Jak pisze PAP, kierujące się nią kraje członkowskie powinny, poza ściśle określonymi wyjątkami, “stosować przy przyznawaniu zamówień jedną z procedur udzielania zamówienia przewidzianych w przepisach dyrektywy oraz zapowiadać wszczęcie procedury, publikując ogłoszenie o zamówieniu w bazie danych Tenders Electronic Daily (TED)”. Z kolei Dania i Holandia wprowadziły, według KE, nieuzasadnione wymogi offsetowe wobec dostawców zagranicznych. Zdaniem eurokratów wymogi offsetowe utrudniają swobodny przepływ towarów i usług.

W ramach wszczętego postępowania kraje członkowskie mają dwa miesiące na ustosunkowanie się do zarzutów KE.

– Zapewnienie efektywnego wydawania publicznych środków na obronę leży w interesie wszystkich: władz publicznych, przemysłu i, co najważniejsze, naszych obywateli. – mówiła w sobotę Elżbieta Bieńkowska, unijna komisarz ds. rynku wewnętrznego, komentując wszczęcie postępowania.

CZYTAJ TAKŻE: Według Bieńkowskiej Polska otrzyma mniejsze fundusze z UE

Kresy.pl / PAP

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply