KE wszczęła postępowanie w sprawie nieprzestrzegania unijnej dyrektywy w sprawie zamówień w dziedzinie obronności.

Komisja Europejska uznała w czwartek, że Polska, a także Dania, Włochy, Holandia i Portugalia nie stosują, lub stosują niewłaściwie, dyrektywę UE w sprawie zamówień w dziedzinie obronności z 2009 roku. KE postanowiła wysłać do tych krajów wezwanie do usunięcia uchybień. – poinformowała Polska Agencja Prasowa.

Zdaniem KE Polska, Portugalia i Włochy przyznają zamówienia dostawcom krajowym niezgodnie z postanowieniami dyrektywy. Jak pisze PAP, kierujące się nią kraje członkowskie powinny, poza ściśle określonymi wyjątkami, „stosować przy przyznawaniu zamówień jedną z procedur udzielania zamówienia przewidzianych w przepisach dyrektywy oraz zapowiadać wszczęcie procedury, publikując ogłoszenie o zamówieniu w bazie danych Tenders Electronic Daily (TED)”. Z kolei Dania i Holandia wprowadziły, według KE, nieuzasadnione wymogi offsetowe wobec dostawców zagranicznych. Zdaniem eurokratów wymogi offsetowe utrudniają swobodny przepływ towarów i usług.

W ramach wszczętego postępowania kraje członkowskie mają dwa miesiące na ustosunkowanie się do zarzutów KE.

– Zapewnienie efektywnego wydawania publicznych środków na obronę leży w interesie wszystkich: władz publicznych, przemysłu i, co najważniejsze, naszych obywateli. – mówiła w sobotę Elżbieta Bieńkowska, unijna komisarz ds. rynku wewnętrznego, komentując wszczęcie postępowania.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Według Bieńkowskiej Polska otrzyma mniejsze fundusze z UE

Kresy.pl / PAP
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz