KE wszczęła postępowanie w sprawie nieprzestrzegania unijnej dyrektywy w sprawie zamówień w dziedzinie obronności.

Komisja Europejska uznała w czwartek, że Polska, a także Dania, Włochy, Holandia i Portugalia nie stosują, lub stosują niewłaściwie, dyrektywę UE w sprawie zamówień w dziedzinie obronności z 2009 roku. KE postanowiła wysłać do tych krajów wezwanie do usunięcia uchybień. – poinformowała Polska Agencja Prasowa.Zdaniem KE Polska, Portugalia i Włochy przyznają zamówienia dostawcom krajowym niezgodnie z postanowieniami dyrektywy. Jak pisze PAP, kierujące się nią kraje członkowskie powinny, poza ściśle określonymi wyjątkami, „stosować przy przyznawaniu zamówień jedną z procedur udzielania zamówienia przewidzianych w przepisach dyrektywy oraz zapowiadać wszczęcie procedury, publikując ogłoszenie o zamówieniu w bazie danych Tenders Electronic Daily (TED)”. Z kolei Dania i Holandia wprowadziły, według KE, nieuzasadnione wymogi offsetowe wobec dostawców zagranicznych. Zdaniem eurokratów wymogi offsetowe utrudniają swobodny przepływ towarów i usług.

W ramach wszczętego postępowania kraje członkowskie mają dwa miesiące na ustosunkowanie się do zarzutów KE.

– Zapewnienie efektywnego wydawania publicznych środków na obronę leży w interesie wszystkich: władz publicznych, przemysłu i, co najważniejsze, naszych obywateli. – mówiła w sobotę Elżbieta Bieńkowska, unijna komisarz ds. rynku wewnętrznego, komentując wszczęcie postępowania.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Według Bieńkowskiej Polska otrzyma mniejsze fundusze z UE

Kresy.pl / PAP [layerslider id=”34″]

Reklama

Tagi: , , , , , , ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
[layerslider id="44"]
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz