Ukraińcy coraz częściej skarżą się na polskich pracodawców Państwowej Inspekcji Pracy. – podaje Gazeta Prawna.

W ubiegłym roku nastąpił trzykrotny wzrost liczby skarg ukraińskich pracowników składanych na polskich pracodawców do Państwowej Inspekcji Pracy, w porównaniu do roku 2016 – podała w środę Gazeta Prawna w artykule „Pracodawcy wykorzystują Ukraińców. Lawinowy wzrost skarg do PIP”.

Gazeta Prawna pisze, że w Polsce rośnie skala nadużyć wobec Ukraińców ze strony pracodawców. Świadczy o tym 1433 skarg złożonych do Inspekcji Pracy w 2017 roku. Było to prawie 3 razy więcej niż w 2016 roku (490 skarg). Co trzecia skarga dotyczyła niewypłacania wynagrodzenia. Pozostałe powody skarg to brak podpisanej umowy, zawieranie umowy na kwotę poniżej płacy minimalnej, niewypłacanie należności za podróż służbową oraz niewydawanie świadectwa pracy. Jak pisze Gazeta Prawna, powołując się na opinię prezesa Stowarzyszenia Interwencji Prawnej dr hab. Witolda Klausa, na podobne nieprawidłowości uskarżają się również polscy pracownicy.

Wzrost liczby skarg nie musi jednak oznaczać, że pracodawcy zaczęli gorzej traktować ukraińskich pracowników. Przede wszystkim związane jest to ze znacznym wzrostem liczby Ukraińców pracujących w Polsce – Gazeta Prawna podaje, powołując się na nieoficjalne dane z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, że w pierwszym półroczu 2017 roku pracodawcy zarejestrowali ponad 935 tys. oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy (przy 1,3 mln w całym 2016 roku). Ponadto coraz większa liczba Ukraińców pracuje w Polsce legalnie, przez co nie obawiają się zgłaszać swoich problemów do PIP. W przypadku pracy nielegalnej imigrantowi grozi grzywna i wydalenie z Polski.

Według Witolda Klausa jednym z głównych problemów związanych z ukraińską imigracją zarobkową do Polski wciąż jest nielegalne zatrudnianie. Do takich praktyk dochodzi głównie w rolnictwie, budownictwie i przy pracach domowych.”Wówczas bardzo łatwo dochodzi do wykorzystania polegającego głównie na odmówieniu wypłacenia całości lub części umówionego wynagrodzenia. To doświadczenie bardzo wielu Ukraińców pracujących w Polsce.” – cytuje Klausa Gazeta Prawna. Z kolei w przypadku pracy legalnej często dochodzi do lekceważenia przepisów BHP przez pracodawców – Ukraińcy pracują bez zabezpieczeń, odpowiednich szkoleń i ubrań roboczych.

CZYTAJ TAKŻE: Ukraińskie zagrożenie – źródła i skutki imigracji zarobkowej

Kresy.pl / Gazeta Prawna

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. jwu
    jwu :

    Ukraińcy pracujący w Polsce żyją w przeświadczeniu(od pewnego czasu) ,że ratują nam gospodarkę.I dlatego, to na co nie zwracali uwagi wcześniej ,teraz zaczyna ich irytować. Stąd lawina skarg.Bo przecież zbawca narodu,powinien mieć odpowiednie przywileje,a nie tyrać tak jak każdy polski pracownik.