Według kalkulacji portalu Forsal dogonienie Niemców pod względem płac zajmie nam ponad 80 lat.

Jak wynika z opublikowanych dzisiaj przez Główny Urząd Statystyczny danych, średnie wynagrodzenie w Polsce za wrzesień br. wyniosło 4473 złotych brutto, co oznacza, że było o 6 procent wyższe niż przed rokiem. Jak pisze Forsal.pl, Polaków czekają kolejne podwyżki płac.

Wzrost płac wynika z polepszającej się sytuacji na polskim rynku pracy. Bezrobocie maleje przy jednoczesnym wzroście zatrudnienia. Tworzy się coraz więcej miejsc pracy w tempie szybszym niż następuje przyrost wykwalifikowanych pracowników. Powoduje to z kolei, że pracodawcy oferują wyższe wynagrodzenie, by znaleźć odpowiednich pracowników – powiedział Forsalowi Bartosz Grejner, analityk rynkowy Cinkciarz.pl.

Zdaniem eksperta taka sytuacja na rynku pracy będzie panowała jeszcze przynajmniej przez kilka lat. Sprzyja temu wzrost gospodarczy w większości krajów Europy. Efektem tego są podwyżki płac nie tylko w Polsce, ale m.in. w Niemczech, Czechach i Rumunii.

Forsal obliczył, kiedy płace w Polsce mogą dogonić płace w Niemczech. Biorąc średni wzrost wynagrodzeń za ostatnią dekadę w Polsce (4,17 procent) i u naszych zachodnich sąsiadów (2,05 procent), teoretycznie powinno się to stać w 2101 roku. Jednak jak pisze portal, jest mało prawdopodobne, by tempo wzrostu płac i inflacja utrzymywały się na dotychczasowym poziomie. Zdaniem Grejnera tempo wzrostu gospodarczego, a więc także płac, będzie w Polsce spadać. Oznacza to, że prawdopodobnie dogonimy Niemców jeszcze później.

To logiczna kolej rzeczy, ponieważ kraj “goniący” z czasem staje się coraz lepiej rozwinięty i coraz bogatszy, a wtedy traci dynamikę z początkowych lat progresji. Problemem w takim przypadku może okazać się także tzw. pułapka średniego dochodu. To sytuacja, w której państwo po osiągnięciu określonego poziomu dochodów traci część przewagi konkurencyjnej, np. niskiego kosztu wysoce wykwalifikowanej siły roboczej – uważa analityk Cinkciarz.pl.

Forsal wyjaśnia także w swoim artykule, że średnia płaca podawana przez GUS nie uwzględnia wynagrodzeń w firmach zatrudniających poniżej 9 pracowników. Jest więc najpewniej zawyżona, ponieważ małe firmy zazwyczaj płacą mało. Ponadto średnią mocno podnoszą bardzo wysokie wynagrodzenia wąskiej grupy najlepiej opłacanych. Zatem większość Polaków zarabia poniżej kwoty 4473 złotych podawanej przez GUS.

CZYTAJ TAKŻE: Bez wyższych płac Polska pozostanie montownią i call-center Europy

Kresy.pl / Forsal

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply