Ukraińskie władze zorganizowały na polskim terytorium polityczną prowokację, lecz Ukrainę w dalszym ciągu należy wspierać – wynika ze słów szefa Kancelarii Premiera Michała Dworczyka.

Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk będąc w czwartek gościem “Salonu politycznego Trójki” w 3. Programie Polskiego Radia zgodził się z wypowiedzią wojewody lubelskiego Przemysława Czarnka, który nazwał niedzielną uroczystość z udziałem prezydenta Ukrainy w Sahryniu “prowokacją”.

Trudno oprzeć się wrażeniu, że moment i sposób uczczenia osób, które zginęły w Sahryniu, był rodzajem prowokacji politycznej. – mówił Dworczyk wskazując na fakt, że uroczystości nie były związane z żadną rocznicą. Jego zdaniem mogło chodzić o odwrócenie uwagi od obchodów rocznicy ludobójstwa na Wołyniu, a także kwestie związane z polityką wewnętrzną na Ukrainie. W kwestii dalszego kształtowania się stosunków polsko-ukraińskich minister jest jednak optymistą.

Tak czy inaczej jestem dobrej myśli, jeśli chodzi o dobre relacje polsko-ukraińskie na przyszłość. Polska i Ukraina ze względu na położenie geograficzne czy geopolityczne są na siebie skazane. W interesie naszych krajów jest ścisła współpraca. Tylko wtedy nasi sąsiedzi ze Wschodu i z Zachodu będą nas poważnie traktować. – mówił minister zaznaczając, że współpraca z Ukrainą musi być oparta „na fundamencie prawdy”.

We wcześniejszej części rozmowy minister Dworczyk zapewniał, że w wielu dziedzinach współpraca polsko-ukraińska rozwija się bardzo dobrze, a Polska jest wciąż „adwokatem Ukrainy”. Przypomniał, że to z polskiej inicjatywy na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ odbyła się ostatnio debata o sytuacji na Ukrainie i o „agresywnych działaniach Rosji wymierzonych w Ukrainę”. Zdaniem ministra rozbieżność między oboma krajami istnieje w kwestiach historycznych. Odpowiedzialnością za ten stan rzeczy obarczył politykę historyczną prowadzoną przez Ukrainę, opartą o „mit OUN-UPA”, co nazwał “nie do zaakceptowania”.

Szef kancelarii premiera zaprzeczył także, że toczą się jakiekolwiek rozmowy polsko-ukrańskie na temat wycofania się Polski z przepisów ustawy o IPN przewidujących odpowiedzialność karną za zaprzeczanie zbrodni ukraińskich nacjonalistów. Petro Poroszenko w Sahryniu, a także podczas spotkania z Andrzejem Dudą na szczycie NATO w Brukseli nalegał bowiem na uchylenie tych przepisów. Minister Dworczyk przypomniał jednak, że sprawa tzw. penalizacji banderyzmu będzie przedmiotem badania przez Trybunał Konstytucyjny.

Jestem absolutnie przekonany, że integralny nacjonalizm ukraiński, którego twórcą był Dmytro Doncow i która to ideologia przewidywała eksterminację innych narodowości, aby uczynić przestrzeń dla swobodnego funkcjonowania narodu ukraińskiego, był systemem totalitarnym i dobrze, że został wpisany obok komunizmu i faszyzmu do ustawy o IPN. – stwierdził polityk.

Kresy.pl / Polskie Radio

17 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. Wolyn1943
  Wolyn1943 :

  I znów Ukraińcy dostali zielone światło od przedstawiciela polskiego rządu. Wprawdzie prowokują, ale my ich i tak będziemy wspierać, bo jesteśmy na siebie skazani… Żałosne! Zapytam w takim razie wprost: kto wyraził zgodę na przyjazd prezydenta obcego państwa na obszar Polski w takim właśnie terminie? Nikt? Sam sobie przyjechał, nie pytając o zgodę władz Polski? Panie Dworczyk, proszę nie robić z nas tumanów, a z siebie głupca! To był ewidentny deal: albo Poroszenko przyjedzie w tym terminie do Sahrynia (by rozmyć ciężar gatunkowy ukraińskiego ludobójstwa) albo Duda zapomina o wizycie na Wołyniu w lipcu AD 2018! A wy, tę parszywą ukraińską manipulację firmujecie swoimi nazwiskami!

  • jwu
   jwu :

   @Wolyn1943 Dokładnie.Takie deklaracje, powodują to że Ukraińcy czują się bezkarni, i dlatego nie liczmy na zmianę ich nastawienia do nas.A poza tym zauważyłem pewną zmianę retoryki naszych polityków.Jeszcze niedawno mówiono ,że musimy ich wspierać ,bo są w stanie wojny i swoją piersią chronią nas przed krwawym ruskim agresorem.A teraz słyszę ,że jesteśmy na nich skazani.Koniec i kropka.

 2. vader213
  vader213 :

  dalej wspierać aż poleje się polska krew dalej wspierać aż zapłoną polskie wsie dalej wspierać aż UKRAINSKIE BESTIE wyrżna polskie dzieci dalej wspierać aż wyrżną polskie kobiety ciężarne dalej wspierać aż wyrżną wszystkich starców dalej wspierać a na koncu UKRAIŃSKI UPOWCU życze obyś zginął od ukrainskiej siekiery razem ze swoimi plugawymi neobanderowcami z PIS i PO bądzcie przeklęci i zdechnijcie w najgorszych plagach

 3. vader213
  vader213 :

  zauważmy wypowiedź tego nacjonialisty neobanderowskiego który mówi “w wielu dziedzinach współpraca polsko-ukraińska rozwija się bardzo dobrze” żadnej dzidziny nie przedstawił!!!!!!!!!!!!!! to jest bełkot i bulgot antypolskiej propagandy

  • Gaetano
   Gaetano :

   @vader213 Widzisz, z ostatnich rzeczy, ten ukrofil miał najwyraźniej na myśli przekazanie przez “polskie” msz 260 tys. złotych kieleckiemu tzw. Stowarzyszeniu Integracja Europa-Wschód w ramach dorzynania polskiego rolnika.

 4. JanK
  JanK :

  My nie jesteśmy skazani na Ukrainę, tylko Ukraina jest skazana na Polskę. Nie chcą współpracować? Nie trzeba. Ruscy mogą do nas przyjść przez Białoruś, czy jak zwykle przez Litwę, która też jak zwykle nie stawi żadnego oporu. Wolna Ukraina nie daje nam żadnego bezpieczeństwa, to zwykłe bzdury.

 5. JeszczePolska
  JeszczePolska :

  Jak to panie Dworczyk??To nie jesteśmy wolnym, demokratycznym krajem podejmującym suwerenne decyzje???Przecież tak mówicie cały czas!!
  A co naród czyli suweren i płatnik podatków , ma do powiedzenia na temat skazania???To was NIE interesuje???wyłącznie nasze podatki są w centrum zainteresowania?????

 6. murzynio
  murzynio :

  Ciekawe kto nas skazał na sojusz z Ukrainą ? Takie myślenie świadczy o ułomności umysłowej tak charakterystycznej dla polityków PiS. Mówiąc w ten sposób daje znak rezunom, że mogą robi co chcą. Tymczasem jest to nieprawda. Ukraina nie musi być naszym sojusznikiem. Kiedyś może być nim Rosja i wtedy bandyci dostaną to na co zasługują. W końcu.

  • Gaetano
   Gaetano :

   @murzynio Wiedz o tym, że nawet niekoniecznie sojusz, tylko jak najlepsze stosunki z FR, oparte na prawdzie, będą gwoździem do trumny tego okrutnego żartu historii. I to jest coś, przed czym ukry zaciekle się bronią; największy koszmar stepowego luda.

 7. zefir
  zefir :

  Ten pajac Dworczyk w szczeniackim spojrzeniu raczył zgodzić się ze stanowiskiem wojewody lubelskiego,że żyd Walcman-Poroszenko urządził w Sahryniu niedzielną prowokację.Na tym patriotyczna zmyślność Dworczyka się skończyła,poszedł więc w dudy urzędowej probanderowskiej,antypolskiej propagandy.Bo przecież położenie geograficzne i skazanie geopolityczne,te ścisłe więzi współpracy z banderlandem których nie ma i to poważne traktowanie współpracy opartej “na fundamencie prawdy”,których w banderlandzie też nie ma.Dworczyk to nawet niepoważny idiota,który propaguje to czego nie rozumie,przy czym swą życzeniową,naiwną i głupią dwornością pajacuje.