Polska kupi prąd z Kaliningradu?

Członkowie rządu nabierają wody w usta, kiedy wspomina się o rosyjskiej firmie Inter Rao Jes, gdzie działa szpieg Władimir Ałganow. Tymczasem przedstawiciele tej spółki twierdzą, ze Polska będzie kupować prąd z Kaliningradu.

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego milczy na temat ochrony „kontrwywiadowczej” rozmów z Rosjanami, a wicepremier Janusz Piechociński twierdzi, że odpowiadanie na zastrzeżenia, jakie podnosi w tej sprawie opozycja, byłoby ujawnianiem polskiej taktyki w kwestii rozwoju energetyki.

Co takiego kryje się za negocjacjami z Rosją, że nie będzie publicznych informacji o negocjacjach w sprawie zakupu przez Polskę prądu z elektrowni jądrowej w Kaliningradzie? – Powołaliśmy zespół energetyczny, wyciągając wnioski z zamieszania gazowego – jest spotkanie we wtorek. W tym tygodniu będzie też Rada Bezpieczeństwa Narodowego. Nie warto zdradzać swoich własnych scenariuszy – powiedział Janusz Piechociński dziennikarzowi RMF FM. Wygodna wymówka, aby wybrnąć z kolejnej kompromitacji. Albo polskie władze nie widzą niczego złego we współpracy z Ałganowem, albo nie wiedziały, że działa on w firmie Inter Rao Jes.

Z kolei ABW pytana przez niezalezna.pl o firmę Inter Rao Jes i Ałganowa lakonicznie odpowiada: informuję, że ze względu na ograniczenia natury prawnej, ABW nie może informować ani w formie potwierdzenia, ani zaprzeczenia, o swoich zainteresowaniach bądź działaniach.

Kilka dni temu RMF FM podało, że rosyjska Inter Rao Jes zabiega o kontrakt na sprzedaż prądu na obwodu Kaliningradzkiego. Przedstawiciele zarządu rosyjskiego spółki twierdzą, że toczą się rozmowy ze stroną polską – także z Polskimi Sieciami Energetycznymi.

W tym tygodniu portal niezalezna.pl i „Gazeta Polska Codziennie” ujawniły, że w rosyjskiej firmie działa Władimir Ałganow – sowiecki i rosyjski szpieg uznawany w Polsce za persona non grata. Ałganow jest szefem grupy doradców prezesa Inter Rao Jes Borysa Kowalczuka. Jest także członkiem zarządu co najmniej dwóch „spółek córek” z grupy Inter Rao Jes: Mosgorsbyt (firma sprzedająca prąd na terenie Moskwy) Cenetenergoefektywnosti (prowadzi ona badania ws. energii).

Minister transportu Sławomir Nowak jako współprzewodniczący Polsko-Rosyjskiej Międzyrządowej Komisji ds. Współpracy Gospodarczej był w końcu ubiegłego roku w Moskwie na V posiedzeniu plenarnym tej komisji. Rozmowy dotyczyły m.in. mostu energetycznego – przesyłu energii z budowanej w Kaliningradzie elektrowni atomowej.

Minister Nowak przekazał, że strona rosyjska podnosiła kwestię mostu energetycznego między obwodem królewieckim a północną Polską. „Oni budują tam elektrownię atomową. My odnosimy się do tego ze zrozumieniem. W sprawie mostu nie mówimy „nie”. To wymaga analiz. Strona polska będzie jeszcze analizowała, czy taką inwestycję realizować – wskazał(Sławomir Nowak -red)” – czytamy w depeszy Polskiej Agencji Prasowej.

Niezalezna.pl/Rmf.fm/PAP
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz