Skargi Słowacji i Węgier na umowę z 2015 roku o relokacji uchodźców zostały odrzucone przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał dzisiaj wyrok, w którym uznał umowę z 2015 roku o relokacji uchodźców za legalną. Umowa była zaskarżona przez rządy Słowacji i Węgier. Polska wspierała tę skargę.

Trybunał oddalił wniesione przez Słowację i Węgry skargi przeciwko tymczasowemu mechanizmowi obowiązkowej relokacji osób ubiegających się o azyl. Mechanizm ten skutecznie i w sposób proporcjonalny przyczynia się do sprostania przez Grecję i Włochy kryzysowi migracyjnemu z 2015 roku – cytuje komunikat Trybunału Polska Agencja Prasowa.

Już przed wyrokiem wskazywano, że Trybunał może odrzucić skargi, ponieważ jego rzecznik generalny Yves Bot odrzucił większość argumentów proceduralnych stawianych przez Bratysławę i Budapeszt.

W lipcu i wrześniu 2015 roku państwa unijne wyraziły zgodę na relokację 160 tys. migrantów z Włoch i Grecji. Decyzję podjęli ministrowie spraw wewnętrznych krajów Unii w głosowaniu większością głosów. Przeciw były Czechy, Słowacja, Rumunia i Węgry a Finlandia wstrzymała się od głosu. Relokacje miały skończyć się we wrześniu 2017 roku. Słowacja i Węgry zaskarżyły tę decyzję do Trybunału Sprawiedliwości UE, wskazując, że jest ona niezgodna z wspólnotowym prawem. Skarga została poparta przez Polskę po przejęciu władzy przez Prawo i Sprawiedliwość.

Polska i Węgry nie przyjęły ani jednego imigranta w ramach programu relokacji, a Słowacja i Czechy zatrzymały zaś realizację programu, wskazując na falę dżihadystycznych zamachów w UE w ostatnich latach. 14 czerwca Komisja Europejska podjęła decyzję o wszczęciu procedury przeciwko Polsce, Czechom i Węgrom w związku z „niewywiązywaniem się przez te państwa” z zobowiązań w sprawie relokacji uchodźców. W odpowiedzi MSWiA napisało m.in. że Polska wskazywała na systemowe braki w mechanizmie wykonywania decyzji o relokacji, które nie pozwalają na zapewnienie odpowiednich gwarancji bezpieczeństwa.

CZYTAJ TAKŻE: Błaszczak: Relokacja uchodźców gorsza niż kary KE

Kresy.pl / PAP

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply