W piątek Stany Zjednoczone uniemożliwiły przyjęcie przez Radę Bezpieczeństwa projektu rezolucji, który wzywał Izrael i Hamas do przerwania walk w Strefie Gazy.

Procedurę zainicjował sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres, powołując się na artykuł 99 Karty Narodów Zjednoczonych i wzywając najbardziej znaczący organ organizacji do działania. W treści projektu rezolucji znalazło się wezwanie do natychmiastowego przerwania walk w Strefie Gazy w celu pomocy humanitarnej zamieszkującym ją cywilów. Przeciw projektowi zagłosował przedstawiciel USA, który, jako stały członek Rady, efektywnie zawetował jego przyjęcie.

Za przyjęciem krótkiego projektu uchwały przedstawionego przez Zjednoczone Emiraty Arabskie i Wielką Brytanię głosowało trzynastu członków. Zastępca przedstawiciela USA przy ONZ Robert Wood powiedział jednak, że uchwała jest „oderwana od rzeczywistości” i „nie posunęłaby spraw na miejscu naprzód” – zacytowała France24.

Przedstawiciel Zjednoczonych Emiratów Arabskich powiedział, że jego kraj jest „głęboko rozczarowany” wynikiem głosowania.

W piątek w największych miastach Strefy Gazy i trwały ciężkie walki miejskie, a główne starcia miały miejsce w obozie dla uchodźców Dżabalija na północy i Chan Junis w południowej części palestyńskiej eksklawy.

Izrael i ONZ zasygnalizowały, że przejście Kerem Szalom prowadzące z Izraela do Strefy Gazy może wkrótce zostać otwarte, aby umożliwić transport pomocy humanitarnej. Od początku wojny jedynym punktem wejścia do enklawy jest ściśle kontrolowane przejście graniczne granica w Rafah między palestyńską eksklawą a Egiptem.

Nowy etap konfliktu izraelsko-palestyńskiego rozpoczął się 7 października wraz z atakiem palestyńskiej organizacji polityczno-wojskowej Hamas na południowy Izrael. Hamas wystrzelił według różnych szacunków 2-5 tys. pocisków rakietowych, a następnie rozpoczął ofensywę, której częścią był desant przeprowadzony za pomocą motolotni i łodzi.

Izrael zareagował na to zmasowanym atakiem, w tym masowym bombardowaniem i ostrzałem zabudowy Gazy. Wprowadził także całkowitą blokadę palestyńskiej eksklawy, obejmującą także odcięcie od żywności, leków, energii elektrycznej i wody. Jedynie od czasu do czasu do regionu wpuszczane są konwoje z pomocą humanitarną wjeżdżającą od strony Egiptu.

Pod koniec listopada strony zawarły rozejm humanitarny trwający tydzień, któremu towarzyszyła wymiana więźniów.

Izrael twierdzi, że w wyniku ataku Hamasu zginęło 1,2 tys. osób, w większości cywilów. Hamas wziął 7 października 240 zakładników. Zginęło również 17 487 Palestyńczyków w Strefie Gazy, podało ministerstwo zdrowia tego terytorium kierowane przez Hamas. To w większości kobiety i dzici. Co najmniej 46 tys. osób zostało rannych, a co najmniej 7,6 tys. osób uznano za zaginione – podało biuro medialne Hamasu.

france24.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply