Media: wizyta Nuland w Moskwie nie przyniosła przełomu

Dotychczasowe relacje z wizyty Victorii Nuland, zastępcy sekretarza stanu USA w Moskwie wskazują, że nie przyniosła ona znaczącej poprawy w napiętych stosunkach amerykańsko-rosyjskich.

Zastępca sekretarza stanu USA ds. politycznych Victoria Nuland, będąca de facto „Numerem 3” w Departamencie Stanu, przybyła w poniedziałek do Rosji na trzydniową wizytę. W założeniu miała ona przyczynić się do przełamania impasu w stosunkach rosyjsko-amerykańskich. Kryzys dotyka m.in. sfery misji dyplomatycznych i obsad w ambasadach obu krajów, których personel jest mocno zredukowany, utrudniając np. wydawanie wiz.

Przeczytaj: USA nakładają nowe sankcje na Rosję i wydalają 10 rosyjskich dyplomatów

Czytaj także: Ponad dwudziestu rosyjskich dyplomatów musi opuścić USA

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

We wtorek Nuland spotkała się z rosyjskim wiceministrem spraw zagranicznych, Siergiejem Riabkowem. Spotkanie to najwyraźniej nie przyniosło żadnych konkretnych rezultatów. Według relacji strony amerykańskiej, Nuland odbyła „konstruktywne spotkania” z urzędnikami MSZ Rosji, podczas których omawiano różne kwestie bilateralne, regionalne i globalne. Nie podano jednak żadnych szczegółów.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Z kolei według relacji Riabkowa, Amerykanie nie zważają ani na rosyjską logikę, ani oczekiwania strony rosyjskiej. Cytowany przez agencję Interfax powiedział, że „jest bardzo mały postęp, jeśli chodzi o istotną część istniejących problemów” i jego zdaniem „jest ryzyko nowych napięć”. Riabkow powiedział też, że rozmawiał z Nuland o kwestii wykorzystywania przez siły amerykańskie baz w Azji Środkowej, które chcą dzięki temu dalej obserwować z bliska rozwój sytuacji w Afganistanie. Moskwa jest temu zdecydowanie przeciwna. Rozmawiano też o kontroli zbrojeń i Afganistanie.

Rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price określił rozmowy z rosyjskim MSZ mianem „przydatnych”. Dodał, że Rosjanie zgodzili się na kolejną rundę rozmów, żeby rozwiązać spór dotyczący rozmiarów i funkcjonowania ambasad obu krajów.

We wtorek MSZ Rosji wydało komunikat, w którym podano, że wiceminister Riabkow zaproponował Amerykanom zniesienie wszystkich restrykcji dotyczący misji dyplomatycznych, oczekując tego samego od strony amerykańskiej. Według komentarzy medialnych, Rosjanom zapewne chodzi o zwrot dwóch placówek dyplomatycznych, w stanach Maryland i Nowy Jork, które Amerykanie zamknęli w 2016 roku, twierdząc, że są one wykorzystywane w celach wywiadowczych. Rok później władze USA nakazały zamknięcie m.in. rosyjskiego konsulatu w San Francisco.

Grupa amerykańskich kongresmenów zaapelowała o wydalenie z terytorium Stanów Zjednoczonych 300 rosyjskich dyplomatów, jeśli Moskwa odmówi zmiany swojej decyzji ws. zakazu zatrudniania miejscowych w placówkach dyplomatycznych USA w Rosji, co może doprowadzić do kompletnego paraliżu ich pracy.

W środę Nuland spotkała się Jurijem Uszakowem, głównego doradcy prezydenta Rosji ds. polityki zagranicznej, a także z Dmitrijem Kozakiem, zastępcą szefa administracji prezydenta Rosji, który odpowiada m.in. za sprawy dotyczące Donbasu. Amerykanka określiła swoją rozmowę z Kozakiem jako „produktywną”. Wezwała też do przestrzegania warunków porozumień mińskich.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Rosyjska gazeta Kommiersant napisała, że podczas rozmów wysłanniczka USA opowiedziała się za specjalnym statusem Donbasu w ramach Ukrainy. Powołała się przy tym na komentarz Kremla. „W trakcie rozmów zostało potwierdzone stanowisko USA wyrażone w Genewie, że bez uzgodnienia przyszłych parametrów autonomii, lub innymi słowy, osobnego statusu Donbasu w ramach Ukrainy, nie jest możliwy znaczący postęp w kwestii uregulowania konfliktu” – podano.

AP / rferl.org / themoscowtimes.com / kommersant.ru / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz