Milicje w samozwańczej republikach ludowych na wschodzie Ukrainy dostały rozkazy zakazujące używania jakiejkolwiek broni od północy 27 lipca – poinformowała w niedzielę agencja prasowa Tass. Separatyści chcą wypełnić postanowienia Trójstronnej Grupy Kontaktowej.

Jak poinformowała w niedzielę rosyjska agencja prasowa Tass, milicje w samozwańczych republikach ludowych na wschodzie Ukrainy otrzymały rozkazy zakazujące używania broni od północy 27 lipca.

„Zgodnie z porozumieniami osiągniętymi 22 lipca 2020 roku podczas rozmów Trójstronnej Grupy Kontaktowej w Mińsku przechodzimy na pełne i nieokreślone zawieszenie broni” – poinformował naczelnik resortu milicji w Donieckiej Republice Ludowej Denis Sinenkow.

Z kolei dowództwo milicji samozwańczej Ługańskiej Republiki Ludowej poinformowało żołnierzy o nakazie wprowadzenia dodatkowych środków mających na celu wzmocnienie przestrzegania zawieszenia broni.

„Od 00:01 27 lipca 2020 roku Milicja Ludowa Ługańskiej Republiki Ludowej jest gotowa do spełnienia warunków dodatkowych środków kontroli obecnego systemu zawieszenia broni. Mamy też nadzieję, że władze Ukrainy i Siły Zbrojne Ukrainy podejmą podobne kroki” – poinformował szef milicji LPR Jan Lesczenko. W przypadku pogwałcenia przez siły kijowskie osiągniętych porozumień milicje LPR są gotowe „udaremnić kroki agresora”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W środę Trójstronna Grupa Kontaktowa ds. uregulowania sytuacji w Donbasie, podczas wideokonferencji, uzgodniła pełne i wszechstronne zawieszenie broni w rejonie konfliktu na wschodzie Ukrainy. Według komunikatu opublikowanego przez kancelarię prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego, strony uzgodniły, że rozejm wejdzie w życie w poniedziałek 27 lipca br., zaraz po północy.

Przeczytaj: Zełenski: dałem Putinowi rok na zakończenie wojny w Donbasie

„Podczas dzisiejszego spotkania Trójstronnej Grupy Kontaktowej, strony przy mediacji OBWE uzgodniły wdrożenie środków na rzecz wzmocnienia zawieszenia broni do czasu pełnego rozwiązania międzynarodowego konfliktu zbrojnego w ukraińskim Donbasie” – czytamy w komunikacie. „Odpowiednie środki zostały uzgodnione na Trójstronnej Grupie Kontaktowej przez Ukrainę i Rosję i poparte przez OBWE. Pełne i wszechstronne zawieszenie broni, jeśli inne strony będą go przestrzegać, jest podstawowym warunkiem wstępnym dla pełnego wypełnienia porozumień mińskich i otwiera drogę do implementacji innych warunków tych porozumień”.

Czytaj także: Odbyło się spotkanie przedstawicieli normandzkiej czwórki w sprawie konfliktu w Donbasie

Kresy.pl/Tass
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz