Sekretarz generalna Rady Europy Marija Pejčinović Burić wyraziła w niedzielę opinię, że Polska nie powinna wycofywać się z konwencji stambulskiej. “Wyjście z niej byłoby godne ubolewania i stanowiłoby wielki krok wstecz, jeśli chodzi o ochronę kobiet przed przemocą w Europie” – oświadczyła.

Według sekretarz generalnej Mariji  Pejčinović Burić Polska nie powinna wycofywać się z konwencji stambulskiej. W niedzielę oświadczyła ona, że “Wyjście z niej byłoby godne ubolewania i stanowiłoby wielki krok wstecz, jeśli chodzi o ochronę kobiet przed przemocą w Europie” – podała Polska Agencja Prasowa (PAP).

“Zapowiedzi przedstawicieli polskiego rządu, że Polska powinna wycofać się z konwencji stambulskiej, są alarmujące. Konwencja stambulska jest kluczowym międzynarodowym układem Rady Europy dotyczącym zwalczania przemocy wobec kobiet i przemocy domowej – i to jest jedyny cel, jaki jej przyświeca” – napisała Marija Pejčinović Burić w swoim oświadczeniu.

“W przypadku jakichkolwiek nieporozumień lub nieporozumień dotyczących konwencji jesteśmy gotowi wyjaśnić je w konstruktywnym dialogu” – dodała.

Fragment oświadczenia Pejčinović Burić został opublikowany na Twitterze przez rzecznika Rady Europy Daniela Holtgena.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak pisaliśmy, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro oświadczył w sobotę, że w poniedziałek złożony zostanie „wniosek do resortu rodziny o podjęcie formalnych prac nad wypowiedzeniem tzw. konwencji stambulskiej”. Zwrócił uwagę, że walka z przemocą domową jest priorytetem, lecz w konwencji znajdują się zapisy o charakterze ideologicznym, z którymi jego resort się nie zgadza.

Jak podawał portal Polonia Christiana, Konwencja Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej, zwana potocznie Konwencją Stambulską lub konwencją antyprzemocową, pod płaszczykiem zwalczania przemocy wobec kobiet, promuje ideologię gender. Konwencja wprowadza rozgraniczenie pomiędzy płcią biologiczną (sex) a płcią społeczno-kulturową (gender) jako pierwszy dokument tej rangi. Polska ratyfikowała konwencję w 2015 roku.

Zwracaliśmy już uwagę, że Polska nie jest jedynym państwem, które sprzeciwia się zapisom konwencji. Konwencja nie została ratyfikowana przez Węgry, Czechy, Słowację, Litwę, Łotwę, a także Wielką Brytanię czy Liechtenstein.  Stany Zjednoczone, Kanada i Japonia są z kolei państwami, które uczestniczyły w procesie przygotowania dokumentu, lecz ostatecznie go nie ratyfikowały.

pap / twitter.com / rmf24.pl / kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply