Zgromadzenie Narodowe Węgier przegłosowało 5 maja uchwałę w której wezwało rząd kraju do odrzucenia tak zwanej konwencji stambulskiej.

Projekt rezolucji przygotowała Chrześcijańsko-Demokratyczna Partia Ludowa (KDNP) będąca stałym koalicjantem Fideszu, partii premiera Viktora Orbána. Dzięki poparciu tej ostatniej uchwała została w parlamencie przyjęta, jak poinformował portal Daily News Hungary. Zgromadzenie Narodowe wezwało rząd do nie podpisywania konwencji stambulskiej oraz lobbowania na płaszczyźnie Unii Europejskiej do nie wdrażania konwencji.

Węgierscy parlamentarzyści uznali, że konwencja powinna zostać odrzucona ze względu na definicję płci i dyskryminacji jakie pojawiają się w jej zapisach, a które, jak uznali, są zaczerpnięte z ideologii genderystowskiej. Węgrzy zwrócili szczególnie uwagę na połączenie w tekście kwestii dyskryminacji ze względu na opcję “gender” i zasad udzielania azylu cudzoziemcom. Węgierscy parlamentarzyści uznali, że zapisy te są sprzeczne prawem imigracyjnym Węgier. Uznali też oni, że pozostałe przepisy zawarte w konwencji stambulskiej dotyczące przemocy wobec kobiet i dzieci w rodzinach zostały już w dostatecznym stopniu ujęte w krajowym porządku.

Konwencja Stambulska została przyjęta w 2011 roku przez Radę Europy. Podpisało ją kilkadziesiąt państw. Polska zdążyła już konwencję ratyfikować w 2015 r. Rząd Węgier już w lutym bieżącego roku zapowiedział, że nie będzie dążył do jej ratyfikacji.

Mimo nacisków kręgów konserwatywnych rząd Prawa i Sprawiedliwości nie chce wycofać się z ratyfikacji przeprowadzonej jeszcze za rządów Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego. Konwencja została już natomiast odrzucona przez parlament Słowacji mimo jej wcześniejszego podpisania przez reprezentanta tego państwa.

Generalnym celem Konwencji Stambulskiej jest przeciwdziałania przemocy wobec kobiet. W jej tekście znajdują się jednak zapisy wyrażające podejście zwolenników ideologii genderystowskiej rozpatrującej płeć jako wyłącznie kulturowy konstrukt .

dailynewshungary.com/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply