Pełne i wszechstronne zawieszenie broni w rejonie konfliktu na wschodzie Ukrainy wchodzi w życie w poniedziałek po północy – poinformowała kancelaria prezydenta Ukrainy. Tak uzgodniono podczas spotkania Trójstronnej Grupy Kontaktowej.

W środę Trójstronna Grupa Kontaktowa ds. uregulowania sytuacji w Donbasie, podczas wideokonferencji, uzgodniła pełne i wszechstronne zawieszenie broni w rejonie konfliktu na wschodzie Ukrainy. Według komunikatu opublikowanego przez kancelarię prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego, strony uzgodniły, że rozejm wejdzie w życie w poniedziałek 27 lipca br., zaraz po północy.

Przeczytaj: Zełenski: dałem Putinowi rok na zakończenie wojny w Donbasie

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5959 PLN    (27.08%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Podczas dzisiejszego spotkania Trójstronnej Grupy Kontaktowej, strony przy mediacji OBWE uzgodniły wdrożenie środków na rzecz wzmocnienia zawieszenia broni do czasu pełnego rozwiązania międzynarodowego konfliktu zbrojnego w ukraińskim Donbasie” – czytamy w komunikacie. „Odpowiednie środki zostały uzgodnione na Trójstronnej Grupie Kontaktowej przez Ukrainę i Rosję i poparte przez OBWE. Pełne i wszechstronne zawieszenie broni, jeśli inne strony będą go przestrzegać, jest podstawowym warunkiem wstępnym dla pełnego wypełnienia porozumień mińskich i otwiera drogę do implementacji innych warunków tych porozumień”.

Według biura prezydenta Zełenskiego, przełom w pracach Grupy jest rezultatem efektywnej pracy ukraińskiej delegacji, przy wsparciu „międzynarodowych partnerów w Berlinie i Paryżu”, a także doradców politycznych i ministrów spraw zagranicznych państw tzw. formatu normandzkiego.

„Ukraina kolejny raz potwierdziła pełną gotowość do przestrzegania uzgodnień osiągniętych na grudniowym szczycie w Paryżu z udziałem liderów krajów – uczestników formatu normandzkiego i przychylność do wykonania porozumień mińskich” – napisano w komunikacie. Zaznaczono też, że Specjalna Misja Obserwacyjna OBWE na Ukrainie będzie ułatwiać i wspierać wykonanie tych środków, podkreślając, że całkowite zawieszenie broni to warunek wstępny politycznego uregulowania sytuacji.

W komunikacie odniesiono się też do kwestii wyborów na terytoriach pozostających pod kontrolą prorosyjskich separatystów. Zaznaczono, że takie wybory mogłyby się odbyć na następujących warunkach: po wszechstronnej deeskalacji, po wycofaniu zagranicznego wojska i sprzętu oraz rozbrojeniu „nielegalnych formacji zbrojnych”, po przywróceniu kontroli rządu Ukrainy nad granicą ukraińsko-rosyjską. Ponadto, zaznaczono też, że wybory muszą odbyć się wyłącznie w zgodzie z ukraińskim prawodawstwem i według kopenhaskich standardów OBWE.

„W ramach grupy humanitarnej [Trójstronnej Grupy Kontaktowej-red.] strona ukraińska, jak uzgodniono, przekazała listę osób do wzajemnego zwolnienia i oczekuje tego samego od drugiej strony.

Czytaj także: Odbyło się spotkanie przedstawicieli normandzkiej czwórki w sprawie konfliktu w Donbasie

president.gov.ua / Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Kasper1
    Kasper1 :

    Nikt nie zgodzi się na przywrócenie kontroli rządu Ukrainy nad granicą ukraińsko-rosyjską pojmowanej jako warunek odbycia się wyborów na terenach DRL i ŁRL. Zresztą porozumienia mińskie mówią o tym wyraźnie – najpierw wybory a potem przywrócenie kontroli nad granicą. Poza tym w komunikacie ukraińskich władz nie ma słowa o tym, że PODSTAWOWYM warunkiem postępu są zmiany w ukraińskiej konstytucji umożliwiające przyznanie ludności Donbasu specjalnych praw czyli de facto federalizacja ustroju Ukrainy – bez tego nie ma mowy o wyborach czyli o reintegracji Donbasu z Ukrainą. Zgodnie z porozumieniem mińskim ukraińska Rada Werhowna miała na to czas do 31 grudnia 2015 a do tej pory nawet się tym nie zajęła.