Indie otrzymają pierwszy pułkowy zestaw rosyjskiego systemu obrony powietrznej S-400 Triumf (SA-21 Growler wg terminologii NATO) do 2020 r. „Pierwsze dostawy są spodziewane w ciągu dwóch lat” – powiedział dziennikarzom 17 października w Moskwie Dmitrij Szujew – szef rosyjskiej Federalnej Służby ds. Współpracy Wojskowo-Technicznej. Potwierdził tym samym wcześniejsze doniesienia, że dostawa nowych systemów broni rozpocznie się 24 miesiące po zawarciu umowy sprzedaży – donosi The Diplomat.

Długo oczekiwany kontrakt o wartości 5 miliardów dolarów na zakup pięciu pułkowych zestawów S-400, przeznaczonych do służby w indyjskich siłach, powietrznych został oficjalnie podpisany podczas tegorocznego dwustronnego dorocznego szczytu Indie-Rosja, który odbył się w Nowym Delhi na początku października. W ceremonii podpisania wziął udział indyjski premier Narendra Modi i prezydent Rosji Władimir Putin. Nowe Delhi utrzymało decyzję o zakupie rosyjskich S-400 pomimo silnej opozycji ze strony Stanów Zjednoczonych. (Rosja pozostaje największym dostawcą sprzętu obronnego w Indiach).

Stany Zjednoczone nadal rozważają nałożenie sankcji gospodarczych na Indie zgodnie z amerykańskim ustawodawstwem znanym jako Ustawa o Powstrzymywaniu Przeciwników Ameryki Poprzez Sankcje (CAATSA – Countering America’s Adversaries Through Sanctions Act), której celem jest ekonomiczne i finansowe karanie krajów zawierających “istotne transakcje” – zdefiniowane jako każda transakcja powyżej 15 milionów dolarów – z rosyjskim państwowym przemysłem obronnym. Jednocześnie administracja Trumpa otrzymała upoważnienie na podstawie NDAA (National Defense Authorization Act), pozwalające jej w szczególnych przypadkach znosić sankcje – głównie w sprawach dotyczących sprzętu wojskowego z czasów radzieckich, których koszt nie przekracza 15 milionów dolarów. S-400 to jednak o wiele droższy system uzbrojenia. Mimo to, zdaniem Franza-Stefana Gady’ego z portalu The Diplomat, jest mało prawdopodobne, by USA nałożyły sankcje na Indie, ponieważ: Stany Zjednoczone nie chcą zagrozić rozwojowi strategicznego partnerstwa między oboma krajami. Amerykańscy urzędnicy, w tym sekretarz obrony USA James Mattis, otwarcie wypowiadali się przeciwko ewentualnym sankcjom nałożonym na Indie. Co więcej, wg wysokiego rangą indyjskiego urzędnika, wypowiadającego się dla The Diplomat pod warunkiem zachowania anonimowości, amerykańscy urzędnicy wysokiego szczebla wielokrotnie sygnalizowali, że Nowe Delhi nie będzie karane za zakup.

Tymczasem, w środę 11 października, prezydent Donald Trump zasugerował, podczas spotkania z dziennikarzami, że Nowe Delhi dowie się o jego decyzji o zwolnienia lub nałożeniu sankcji w najbliższej przyszłości. Indie szybko się dowiedzą … prędzej niż myślisz – powiedział prezydent USA.

The Diplomat/Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply