Odchodzący szef Kolegium Połączonych Szefów Sztabów USA gen. Mark Milley stwierdził, że w bieżącym roku Ukraińcy nie odwojują zajętych przez Rosję terytoriów.

Gen. Milley podkreślił, że generalnie Ukraina jest w stanie odzyskać tereny zajęte i formalnie anektowane przez Rosję. Jak jednak dodał – „Nie sądzę, aby w najbliższym czasie udało się to zrobić w tym roku” – powiedział Milley w piątkowym wywiadzie dla Defense One, przytoczonym przez portal Washington Examiner.

„Zełenski wielokrotnie publicznie oświadczał, że celem Ukrainy jest wyrzucenie każdego Rosjanina z okupowanej przez Rosję Ukrainy. A to jest ważne zadanie wojskowe. Bardzo, bardzo trudne zadanie wojskowe” – dodał.

„Patrzycie na kilkaset tysięcy Rosjan, którzy wciąż przebywają na okupowanej przez Rosję Ukrainie. Nie mówię, że nie da się tego zrobić. Mówię tylko, że to bardzo trudne zadanie” – ocenił odchodzący szef Kolegium Połączonych Sztabów USA.

Słowa amerykańskiego generała szybko skomentował minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow – “Właśnie dzisiaj słyszałem przemówienie Przewodniczącego Połączonych Szefów Sztabów (JCS) [Siły Zbrojne] Stanów Zjednoczonych, generała Milleya, który tak ostrożnie, ale po raz pierwszy, powiedział coś, co nie jest bezapelacyjnym poparciem dla tak zwanej formuły pokojowej Zełenskiego” – powiedział szef rosyjskiej dyplomacji.

Według Ławrowa amerykańskie generał „Powiedział, że najwyraźniej Ukraina nie może liczyć na powrót wszystkich swoich terytoriów w granicach z 1991 roku w dającej się przewidzieć przyszłości, jest to krok naprzód w kierunku zrozumienia rzeczywistości na ziemi”.

Gen. Milley uznał w tym tygodniu, że bitwa o Bachmut – „To rzeź dla Rosjan”. Jak ocenił – „Są niszczeni w pobliżu Bachmutu, a Ukraińcy walczyli bardzo, bardzo dobrze”.

Czytaj także: Gen. Milley: Prosiliśmy Ukraińców, by nie używali amerykańskiego sprzętu do ataku na Rosję

tass.ru/washingtonexaminer.com/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply