Skąd i dlaczego tak uległa postawa polskiego rządu względem Ukrainy, która przypomina mi spolegliwość komunistów polskich względem Związku Sowieckiego? – pyta Paweł Kukiz. W kontekście ostrej reakcji Kijowa na motyw Cmentarza Orląt Lwowskich w projekcie polskiego paszportu.

W swoim wpisie na portalu społecznościowym Paweł Kukiz odniósł się do informacji dotyczących reakcji strony ukraińskiej na projekt MSWiA odnośnie umieszczenia motywów kresowych w polskich paszportach.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

Jak informowaliśmy, polski ambasador w Kijowie Jan Piekło został w poniedziałek wezwany do ukraińskiego MSZ. Wręczono mu notę protestacyjną ws. planów umieszczenia na nowych polskich paszportach wizerunku Cmentarza Orląt Lwowskich.

Kukiz przypomniał, że jego klub już ponad rok temu złożył projekt ustawy, dotyczący penalizacji banderyzmu w Polsce. Chodziło o sposób „określenia definicji zbrodni ukraińskich nacjonalistów i ukraińskich formacji kolaborujących z III Rzeszą i wprowadzenia możliwości prowadzenia, na podstawie art. 55 ustawy o IPN, postępowań karnych przeciwko osobom zaprzeczającym sprawstwu tych zbrodni”. W ten sposób, „kłamstwo wołyńskie” byłoby karane, a ponadto IPN miałby ułatwione zadanie przy ściganiu sprawców zbrodni ludobójstwa.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przeczytaj: PiS ponownie zablokował ustawę ws. penalizacji banderyzmu w Polsce

Czytaj także: Kukiz: POPiS zawzięcie blokuje ustawę wymierzoną w banderowską propagandę

– POPiS nie dopuszcza do uchwalenia ustawy. Tymczasem Ukraińcy wzywają na dywanik polskiego ambasadora, by wytłumaczył się z … projektu polskiego paszportu, w którym ma być umieszczony motyw Cmentarza Orląt Lwowskich… – pisze lider Kukiz’15.

– Na Ukrainie kult Bandery rozkwita, polskie pomniki są bezczeszczone – przypomniał polityk, wspominając także o tym, że symbolika banderowska była promowana przy okazji marszu Ukraińców w Przemyślu, m.in. w ubiegłym roku.

– O co tu chodzi? Skąd i dlaczego tak uległa postawa polskiego rządu względem Ukrainy, która przypomina mi spolegliwość komunistów polskich względem Związku Sowieckiego? – pyta Kukiz. – Czy ktoś potrafi to wytłumaczyć?

Przeczytaj: Ks. Isakowicz-Zaleski o kresowych motywach na paszportach: Pomysł, który ma nas umocnić w naszych korzeniach

Wczoraj o wręczeniu noty polskiemu ambasadorowi w Kijowie poinformowała rzeczniczka MSZ Ukrainy, Mariana Beca. Jak zaznaczyła, że Ukraina odbiera plany Polski „jako nieprzyjacielski krok, który negatywnie wpływa na rozwój strategicznego ukraińsko-polskiego partnerstwa”.

– Po raz kolejny zaznaczamy, że ocena wydarzeń historycznych nie należy do polityków, lecz historyków – podkreśliła Beca. Dodając, że „Ukraina wypowiada się przeciw upolitycznianiu niektórych historycznych faktów, które jedynie przeszkadzają rozwojowi wzajemnie korzystnego partnerstwa strategicznego między Ukrainą i Polską”. Wyraziła tez nadzieję, że strona polska usunie motyw  Cmentarza Orląt Lwowskich z projektu.

Przeczytaj: Robert Winnicki interpeluje ws. kresowych motywów w paszportach

Ambasador Piekło potwierdził, że został wezwany do MSZ Ukrainy oraz że wręczono mu notę. Odmówił jednak bardziej szczegółowego komentarza.

Polski paszport 2018

Pod koniec lipca br. minister Mariusz Błaszczak zainaugurował kampanię „Zaprojektuj z nami polski paszport 2018”. Spotkało się to z krytyką m.in. „Gazety Wyborczej”.

Jak podaje strona projektu, jednym ze stałych motywów, które znajdą się na stronach paszportu jest wizerunek kaplicy na Cmentarzu Obrońców Lwowa (Cmentarz Orląt Lwowskich). Pozostałymi stałymi motywami są: Bitwa Warszawska, Godło II RP, Grób Nieznanego Żołnierza, Ignacy Paderewski, Józef Piłsudski, Odznaka Korpusu Ochrony Pogranicza, Odznaka pamiątkowa Wojsk Wielkopolskich, Order Virtuti Militari, Powstania Śląskie, Roman Dmowski, Wincenty Witos i Wojciech Korfanty.

Wśród proponowanych grafik, na które głosować mogą internauci, znalazła się m.in. Ostra Brama w Wilnie. Wywołało to protest litewskiego MSZ. W ubiegłym tygodniu wezwało ono do siebie pełniącego obowiązki polskiego ambasadora w celu złożenia wyjaśnień.

Facebook.com / onet.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz