Polski ambasador w Kijowie Jan Piekło został dziś wezwany do ukraińskiego MSZ, gdzie wręczono mu notę protestacyjną odnośnie planów umieszczenia na nowych polskich paszportach wizerunku Cmentarza Orląt Lwowskich

Poinformowała o tym rzeczniczka ukraińskiego MSZ Mariana Beca w komentarzu przekazanym ukraińskim mediom.

„Ambasadorowi wręczono notę zawierającą stanowczy protest odnośnie planów polskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji umieszczenia na stronach nowego paszportu Polski wizerunku kaplicy-rotundy, położonej na terytorium polskiego cmentarza wojennego na Cmentarzu Łyczakowskim w mieście Lwów” – powiedziała Beca.

„Ukraina odbiera takie zamiary jako nieprzyjacielski krok, który negatywnie wpływa na rozwój strategicznego ukraińsko-polskiego partnerstwa” – dodała rzeczniczka ukraińskiego MSZ.

Pod koniec lipca br. minister Mariusz Błaszczak zainaugurował kampanię “Zaprojektuj z nami polski paszport 2018”. Spotkało się to z krytyką m.in. „Gazety Wyborczej”.

Jak podaje strona projektu, jednym ze stałych motywów, które znajdą się na stronach paszportu jest wizerunek kaplicy na Cmentarzu Obrońców Lwowa (Cmentarz Orląt Lwowskich). Pozostałymi stałymi motywami są: Bitwa Warszawska, Godło II RP, Grób Nieznanego Żołnierza, Ignacy Paderewski, Józef Piłsudski, Odznaka Korpusu Ochrony Pogranicza, Odznaka pamiątkowa Wojsk Wielkopolskich, Order Virtuti Militari, Powstania Śląskie, Roman Dmowski, Wincenty Witos i Wojciech Korfanty.

Wśród proponowanych grafik, na które głosować mogą internauci, znalazła się m.in. Ostra Brama w Wilnie. Wywołało to protest litewskiego MSZ, które w ubiegłym tygodniu wezwało do siebie pełniącego obowiązki polskiego ambasadora w celu złożenia wyjaśnień.

Eurointegration.com.ua / Kresy.pl

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. U.D
  U.D :

  To teraz Polska powinna na miejscu polskiego cmentarza pomnik splecionych (jak nie wnikam) Bandery z Szuchewyczem zbudowac. Moze nam nasi “bracia” pomysl z miejscami POLSKIEJ HISTORII w POLSKIM PASZPORCIE wybacza.

  A teraz na powaznie pip,pip,pip,pip,pip…………. bo jestem osoba raczej kuturalna, a i kobiecie w towarzystwie nie wypada…

 2. tagore
  tagore :

  Widok kaplicy cmentarnej czy Kościoła niesie ładunek kulturowy nie polityczny.
  Doskonały test na intencje i wiarygodność naszych wschodnich sąsiadów.
  Ich reakcje są nastawione na zepchnięcie polskiej strony do statusu ciągle winnego ,nie ważne pod jakim pretekstem.W sumie zabawny jest kontrast kaplicy cmentarnej i pomnika Bandery.