MTK wydał nakaz aresztowania Putina. Miedwiediew, Pieskow i Zacharowa komentują sprawę

Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) w Hadze wydał w piątek nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina. Do sprawy odnieśli się rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa, a także Dmitrij Miedwiediew.

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze oskarżył prezydenta Rosji Władimira Putina o zbrodnie wojenne na Ukrainie. Zarzuca mu “bezprawną deportację i przesiedlenia ludności – w tym dzieci – z obszarów Ukrainy okupowanych przez Rosję”. W piątek MTK wydał nakaz aresztowania rosyjskiego prezydenta. Do sprawy odniósł się rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oraz rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.

Rzecznik Kremla oświadczył, że Rosja, podobnie jak wiele innych krajów, nie uznaje jurysdykcji MTK. “W związku z tym, z punktu widzenia prawa, wszelkie decyzje tego rodzaju są nieważne dla Federacji Rosyjskiej” – stwierdził, cytowany przez agencję TASS. Jego zdaniem samo “postawienie tej sprawy” jest “oburzające i niedopuszczalne”. „To właściwie jedyna rzecz, którą chciałbym i mógłbym powiedzieć o tej decyzji” – dodał.

Nie odniósł się do rozważań, czy decyzja MTK wpłynie na wizyty Putina w krajach, które uznają jurysdykcję trybunału: „Nie mam nic do dodania w tej sprawie”.

Rzecznik MSZ Rosji Maria Zacharowa także podkreśliła, że Moskwa nie uznaje MTK. “Decyzje Międzynarodowego Trybunału Karnego nie mają dla naszego kraju żadnego znaczenia, także z prawnego punktu widzenia” – napisała na Telegramie.

“Rosja nie jest stroną Statutu z Rzymu, który ustanowił Międzynarodowy Trybunał Karny i nie ponosi w związku z tym żadnych zobowiązań. Rosja nie współpracuje z tym organem, a ewentualne ‘nakazy’ aresztowania pochodzące z Międzynarodowego Trybunału będą dla nas prawnie nieważne” – oświadczyła.

„Kto by pomyślał 15 lat temu, że na Zachodzie opieka nad dziećmi, ratowanie ich i udzielanie im pomocy stanie się przestępstwem” – dodała.

“Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz aresztowania Władimira Putina. Nie trzeba wyjaśniać, gdzie ten papier powinien być używany” – napisał z kolei na Twitterze były prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew.

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze oskarżył prezydenta Rosji Władimira Putina o zbrodnie wojenne na Ukrainie. Zarzuca mu “bezprawną deportację i przesiedlenia ludności – w tym dzieci – z obszarów Ukrainy okupowanych przez Rosję”. W piątek MTK wydał nakaz aresztowania rosyjskiego prezydenta. Za współodpowiedzialną MTK uznał także Mariję Lwową-Bełową – pełnomocnika ds. praw dziecka przy prezydencie Rosji.

Przypomnijmy, że w ostatnim czasie przebywający w więzieniu Aleksiej Nawalny wysunął ciężkie zarzuty przywództwu polityczno-wojskowemu Federacji Rosyjskiej – „Zamordowano dziesiątki tysięcy niewinnych Ukraińców, a ból i cierpienie spadły na kolejne miliony. Popełniono zbrodnie wojenne. Ukraińskie miasta i infrastruktura zostały zniszczone”.  Przy czym w jednym z kolejnych tweetów Nawalny uznał, że „razem z Ukrainą, USA, UE i Wielką Brytanią” Rosja musi „szukać akceptowalnych sposobów zrekompensowania szkód wyrządzonych Ukrainie”.

Zobacz także: Wielka Brytania wesprze śledztwo MTK w sprawie zbrodni na Ukrainie

reuters.com / tass.ru / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. Czeslaw
  Czeslaw :

  No, w końcu dopadli Putina. Wczoraj półboga europejskiego a dzisiaj zbrodniarza.
  Co oznacza decyzja Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze? “Formalne wskazanie, że Putin powinien być traktowany jak zbrodniarz”; “To pierwszy zdecydowany krok”. Podniecają się politycy europejscy.
  Niewątpliwe to ważne wydarzenie ale czy nie okaże się w rezultacie groteskowe? Co do MTK, rzeczywiście depozytariuszem jest Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych ale. Ale część państw takich jak: USA, Izrael, Chiny, Rosja nie podpisały tego aktu, więc słowo „międzynarodowy” w tym przypadku brzmi szyderczo. Takie działanie „bogów zasiadających w Brukseli” przypomina działanie bogów greckich zasiadających na górze Olimp. Też chcą rządzić całym światem, klimatem (Fit For55), kształtować nowych ludzi itp. itd. A konkretnie do niczego nie są zdolni, oprócz „wygłupów”. Cała Europa przegrała wojnę z Kadafim, z Miloszewiczem, to USA rozstrzygnęły te wojny.
  A tak dla przypomnienia. ZSRR w 1939 r dokonała agresji na Finlandię, brutalność Armii Czerwonej zostały potępiona międzynarodowo, wskutek czego 14 grudnia 1939 roku Liga Narodów wykluczyła ZSRR ze swego składu. Wojna formalnie zakończyła się traktatem paryskim, podpisanym 10 lutego 1947, w którym potwierdzono zdobycze terytorialne ZSRR Finlandię zmuszono do oddania floty wojennej, zgodziła się na limity we własnej armii, i spłatę odszkodowań wojennych na rzecz agresora.
  ZSRR została wykluczona z Ligi Narodów 14.12.1939 r. a już 28 listopada 1943 r odbyła się Konferencja Teherańska – spotkanie przywódców koalicji anty hitlerowskiej: prezydenta USA F. D. Roosevelta, premiera WB W. Churchilla i przywódcy ZSRR J. Stalina gdzie ustalano przyszły porządek światowy po zakończeniu wojny.