Rumuńskie MSZ odniosło się do opublikowania przez byłego prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa mapy sugerującej rozbiór Ukrainy przez Rosję, Polskę, Węgry i Rumunię.

Jak podaje ukraiński portal Europejska Prawda, ministerstwo spraw zagranicznych Rumunii w wydanym w czwartek oświadczeniu nazwało mapę Miedwiediewa „propagandą” i „dezinformacją”.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

2804.49 PLN    (12.74%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Uważamy takie działania za część narzędzi propagandy i dezinformacji, których Federacja Rosyjska używa od dawna… Niektóre +propozycje+ i +analizy+ z przypadkowym przerysowaniem granic państwowych i podżeganiem do łamania prawa międzynarodowego to nic innego jak całkowicie nieudane próby usprawiedliwienia własnych działań naruszających porządek międzynarodowy oparty na zasadach” – oświadczyło ministerstwo spraw zagranicznych Rumunii cytowane przez ukraiński portal.

W oświadczeniu dodano, że Rumunia w pełni popiera suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy w ramach uznanych przez społeczność międzynarodową granic oraz potępia niesprowokowaną i nieuzasadnioną agresję Federacji Rosyjskiej.

„Rumunia jest i pozostanie partnerem Ukrainy i potwierdza pełne poparcie i głębokie współczucie narodowi ukraińskiemu” – zadeklarowano w Bukareszcie.

Jak podawaliśmy, były prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew, który obecnie jest przewodniczącym prokremlowskiej partii Jedna Rosja i wiceszefem Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej, zamieścił w czwartek w serwisie Telegram mapę przedstawiającą Ukrainę, której terytorium ogranicza się do Kijowa i obwodu kijowskiego, a pozostałe ziemie tego państwa są rozdzielone pomiędzy Rosję, Polskę, Rumunię i Węgry. Do Polski należały nie tylko tereny należące do niej w dwudziestoleciu międzywojennym, ale także obwody żytomierski i chmielnicki. Rumunia zajmowała obwody czerniowiecki i winnicki, a Węgry obwód zakarpacki. „Zachodni analitycy uważają, że w rzeczywistości będzie tak” – napisał Miedwiediew o mapie, nie wskazując, jacy konkretni „zachodni analitycy” przedstawiają takie wizje.

Kresy.pl / eurointegration.com.ua

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz