Niemieccy partnerzy muszą zakończyć niektórymi słowami i działaniami podkopywać jedności Zachodu i zachęcać Władimira Putina do nowej napaści na Ukrainę – szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba oświadczył w sobotę.
Niedawne oświadczenia Niemiec w sprawie niemożliwości przekazania Ukrainie broni defensywnej, w tym poprzez wydanie pozwolenia na to stronom trzecim, w sprawie braku perspektywy odzyskania Krymu, wahanie, jeśli chodzi o odłączenie Rosji od SWIFT nie odpowiadają poziomowi naszych stosunków i bieżącej sytuacji bezpieczeństwa – napisał szef ukraińskiego MSZ na Twitterze.
Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:
Нещодавні заяви Німеччини щодо неможливості передачі Україні оборонної зброї, зокрема через надання дозволу на це третім сторонам, безперспективності повернення Криму, вагання щодо відключення РФ від SWIFT — не відповідають рівню наших відносин і поточній безпековій ситуації 1/3
— Dmytro Kuleba (@DmytroKuleba) January 22, 2022
Wyraził opinię, że „obecnie jak nigdy ważna jest jedność Zachodu wobec Rosji”. „Niemieccy partnerzy mają zakończyć takimi słowami i działaniami podkopywać jedność i zachęcać Władimira Putina do nowej napaści na Ukrainę” – napisał.
„Ukraina jest wdzięczna Niemcom za okazane jej wsparcie, począwszy od 2014 roku, oraz za dyplomatyczne starania na rzecz uregulowania rosyjsko-ukraińskiego konfliktu zbrojnego. Ale obecne oświadczenie są rozczarowujące i sprzeczne z tym wsparciem i staraniami” – przekazał.
Niemiecka minister obrony udzieliła wywiadu tygodnikowi Welt am Sonntag. „Na razie Berlin nie jest gotowy na zaopatrzenie Kijowa w broń” – powiedziała. „Musimy zrobić wszystko, aby złagodzić eskalację. Obecnie dostawy broni nie byłyby pod tym względem pomocne” – dodała. Wywiad ukazał się w sobotę.
W piątek amerykański dziennik The Wall Street Journal podał, że Niemcy blokują przekazanie przez Estonię wsparcia militarnego Ukrainie, nie zgadzając się na eksport broni pochodzącej z Niemiec. Rząd Niemiec, inaczej niż np. brytyjski czy polski, odmawia eksportu broni na Ukrainę.
Także w piątek niemiecki Der Spiegel napisał, że „Kanclerz Niemiec Olaf Scholz odrzucił zaproszenie od prezydenta USA Joe Bidena do złożenia w najbliższym czasie wizyty w Waszyngtonie zasłaniając się tym, że ma zaplanowane inne spotkania”.
Zobacz także: Szef niemieckiej marynarki wojennej: Putin jedynie domaga się szacunku [+VIDEO]
W piątek ministrowie obrony Litwy, Łotwy i Estonii potwierdzili we wspólnym oświadczeniu, że państwa bałtyckie przekażą Ukrainie broń amerykańskiej produkcji. „Litwa i Łotwa przekażą Ukrainie pociski przeciwlotnicze Stinger, a Estonia wyśle przeciwpancerne pociski Javelin” – napisano w piątkowym oświadczeniu.
Zobacz także: Rosjanie wysyłają do Donbasu paliwo, czołgi, artylerię i amunicję – twierdzi ukraiński wywiad
W czwartek minister obrony Wielkiej Brytanii Ben Wallace zadeklarował, że jego państwo gotowe jest na dostarczenie Ukrainie broni defensywnej. Przypomnijmy, że Wallace mówił już w poniedziałek w brytyjskim parlamencie, że Wielka Brytania podjęła decyzję o dostarczeniu Ukrainie „lekkich przeciwpancernych systemów broni defensywnej”. Niewielka liczba brytyjskiego personelu w krótkim czasie zapewni Ukraińcom szkolenie.
Jak informowaliśmy, Ukraina przystępuje do formowania jednostek obrony terytorialnej – po jednym batalionie w każdym rejonie, zgrupowanych w brygady na szczeblu obwodów. W razie potrzeby, wojska te mają mieć rozwiniecie z 10 tys. do nawet 130 tysięcy ludzi. Ukraiński rząd zezwolił na wykorzystanie osobistej broni myśliwskiej i amunicji przez członków ochotniczych formacji obrony terytorialnej przy wykonywaniu swoich zadań.
Rząd USA zatwierdził w środę kolejny pakiet pomocy militarnej dla Ukrainy, wart 200 mln dolarów. Choć nie podano szczegółów, w mediach pojawiły informacje, że może chodzić m.in. o śmigłowce Mi-17, ewakuowane z Afganistanu.
Również czeski resort obrony chce udzielić Ukrainie wsparcia militarnego. W przyszłym tygodniu będzie wniosek o wysłanie na Ukrainę amunicji artyleryjskiej.
Zobacz także: Holandia jest otwarta na wsparcie militarne dla Ukrainy
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!