Według północnomacedońskich mediów, Kijów wysłał do władz Macedonii Północnej prośbę o przekazanie śmigłowców szturmowych Mi-24.

Jak podają w środę północnomacedońskie media. Ukraina wysłała do władz Macedonii Północnej prośbę o przekazanie śmigłowców szturmowych Mi-24.

Siły powietrzne tego kraju posiadają 12 śmigłowców Mi-24.

Ministerstwo Obrony Macedonii Północnej odmówiło podania dodatkowych informacji, mówiąc jedynie, że „obecnie analizuje możliwość zatwierdzenia ukraińskiego wniosku o transfer helikopterów”.

Jednocześnie kraj pracuje nad wyborem nowych wielozadaniowych śmigłowców typu zachodniego, które pod koniec tej dekady powinny zastąpić radzieckie Mi-8/17 i Mi-24.

Macedonia Północna przekazała już Ukrainie cztery samoloty szturmowe Su-25, które otrzymała od Kijowa podczas konfliktu w 2001 roku.

Ministerstwo obrony Macedonii Północnej, odpowiadając na zapytanie MKD, nie potwierdziło ani nie zaprzeczyło informacji o przekazaniu samolotów, zauważając jednak, że „wszystkie trzy decyzje” mające dotyczyć przekazania broni Ukrainie, zostaną „odtajnione i przejrzyście przedstawione”. Zapytanie macedońskiego serwisu dotyczyło również decyzji o wysłaniu Ukrainie czołgów T-72.

„Dotychczasowe decyzje nie wpływają na gotowość bojową naszej armii” – zaznaczono w macedońskim ministerstwie obrony.

Jak przypomina MKD, w czasie konfliktu w Macedonii w 2001 roku kraj ten zakupił od Ukrainy cztery samoloty szturmowe Su-25 – trzy jednomiejscowe i jeden dwumiejscowy. Wiosną 2003 roku zostały one wycofane ze służby, a w 2004 roku były przygotowane do sprzedaży.

W 2011 roku ministerstwo obrony Macedonii rozważało możliwość modernizacji Su-25 do standardów NATO, ale nigdy nie zrealizowało tych planów.

Macedońska Partia Lewicy, powołując się na źródła wojskowe, poinformowała, że przy udziale ukraińskich inżynierów przystąpiono do naprawy macedońskich Su-24 i sprawdzania ich pod kątem do przerzutu na Ukrainę. Partię Lewicy zaniepokoiły emblematy pułku Azow, które mieli rzekomo nosić Ukraińcy przysłani do Macedonii Północnej.

Kresy.pl/slobodenpecat.mk

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz