Sekretarz obrony USA wzywa do zwiększenia wsparcia dla Ukrainy

Występując na zjeździe przedstawicieli państw zajmujących najbardziej proukraińskie stanowisko Lloyd Austin wezwał do jego wyśrubowania.

W Brukseli zebrali się w środę przedstawiciele państw tworzących grupy kontaktowej do spraw wsparcia wojskowego Ukrainy, których posiedzenie nazywane jest, od miejsca pierwszego zebrania, Rammstein 3. Na rozpoczęcie głos zabrał sekretarz obrony USA Lloyd Austin.

Austin zaznaczył, że dzisiejsze trzecie spotkanie grupy odbywa się w związku z niezachwianą determinacją, by dać Ukrainie zdolności wojskowe, których pilnie potrzebuje do obrony, zrelacjonowała agencja informacyjna UNIAN.

Sekretarz obrony USA wyraził wdzięczność za znaczną pomoc wojskową udzieloną Ukrainie przez grupę kontaktową od dwóch poprzednich spotkań, ale podkreślił, że wsparcia nie można przerywać i nie można marnować „energii”. Jak ocenił – „Stawka jest zbyt wysoka”.

Austin uznał również, że „Ukraina stoi przed decydującym momentem na polu bitwy”. Jak zacytowała ukraińska agencja – “I widzimy, przed czym ostrzegał nas prezydent Zełenski. Po nieudanej próbie zdobycia Kijowa i ponownej ocenie celów bojowych Rosja skupiła się na Donbasie. I nie możemy lekceważyć wyzwania, przed którym stoi Ukraina. Rosja używa artylerii dalekiego zasięgu, aby spróbować zmiażdżyć ukraińskie pozycje. I Rosja nadal bez pardonu bombarduje ukraińskie suwerenne terytorium i nieodpowiedzialnie zagraża ukraińskim cywilom”.

“Dlatego musimy zwiększyć nasze wspólne zaangażowanie w samoobronę Ukrainy i musimy jeszcze mocniej naciskać, aby zapewnić Ukrainie możliwość obrony siebie, swoich obywateli i swojego terytorium. Jednak nie można popełnić błędu: niesprowokowana i nieuzasadniona inwazja Rosji stanowi nie tylko zagrożenie dla Ukrainy to także zagrożenie dla bezpieczeństwa europejskiego” – podsumował szef Departamentu Obrony USA.

Według niedawnych relacji medialnych USA przekazały już Ukrainie pomoc wojskową o łącznej wartości 4 mld dol. Składało się na nie ponad 6,5 tys. przenośnych systemów przeciwpancernych Javelin, 20 tys. lekkiej broni przeciwpancernej AT4, ponad 1,4 tys. przenośnych systemów obrony przeciwlotniczej Stinger, 108 haubic M777 i 220 tys. sztuk amunicji do nich, cztery wyrzutnie rakiet HIMARS, 121 taktycznych dronów szturmowych Phoenix Ghost oraz 700 dronów kamikaze Switchblade.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Według Ukraine Support Tracker, bazy danych opracowanej przez badaczy z Instytutu Gospodarki Światowej w Kilonii Polska była drugim krajem po USA najmocniej wspierającym Ukrainę. W kwietniu premier Mateusz Morawiecki twierdził, że Polska udzieliła Ukrainie pomocy wojskowej o wartości ok. 7 mld zł.

Prezydent Andrzej Duda przyznał w zeszłym tygodniu, że Polska przekazała Ukrainie ponad 240 swoich czołgów i ponad 100 jednostek sprzętu wojskowego i uzbrojenia. Prezydent twierdził, że łączna wartość przekazanej Ukrainie broni to 2 mld dol.

Także inne państwa NATO przekazują Ukrainie zaawansowaną broń, której obsługa przez ukraińskich żołnierzy okazała się jednak poważnym i ciągle narastającym problemem.

unian.net/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply