Od początku rosyjskiej inwazji państwa NATO przekazują Ukrainie zaawansowaną broń, której obsługa przez ukraińskich żołnierzy okazała się jednak poważnym i ciągle narastającym problemem – podał New York Times (NYT) w poniedziałek. Ukraińscy żołnierze często uczyli się obsługi sprzętu “z materiałów video i praktyki”.

Amerykański dziennik przywołał historię młodszego sierżanta Dmytro Pisanka, który walczy na południu Ukrainy. Jego oddział otrzymał w ostatnich dniach laserowy dalmierz ułatwiający artylerii celowanie. Nikt w zespole nie wie jednak, jak korzystać z zaawansowanego technologicznie urządzenia. “To jak otrzymanie iPhone’a 13 tylko po to, by z niego dzwonić” – podkreślił żołnierz.

“Kilku żołnierzy nauczyło się go obsługiwać, lecz później zostali rozmieszczeni w innych miejscach frontu” – zaznacza gazeta. “Ucząc się, próbowałem czytać napisane po angielsku instrukcje z Google tłumaczem” – przyznał Pisanka.

“Ukraińskie władze wielokrotnie apelowały o dostarczanie zachodnich zaawansowanych technologii wojskowych, lecz równie ważne jest zapewnienie ukraińskim żołnierzom szkoleń z obsługi zaawansowanego sprzętu. Analitycy zwracają uwagę, że błąd ten może doprowadzić do tego, co było obserwowane w Afganistanie, gdzie dostarczone uzbrojenie nie mogło zostać wykorzystane, bo wycofano wsparcie logistyczne” – pisze NYT.

Dziennik przypomina, że USA wraz z sojusznikami z NATO przez lata poprzedzające rosyjską inwazję szkoliły ukraińskie wojsko z wykorzystania zachodniego sprzętu. Nie uwzględniono jednak w tym szkoleniu niektórych z najbardziej zaawansowanych technologicznie rodzajów broni, które są aktualnie dostarczane Ukrainie.

“Od 2015 roku w okolicy Lwowa Amerykanie wyszkolili ponad 27 tys. ukraińskich żołnierzy, w momencie rosyjskiej inwazji na Ukrainie przebywało ponad 150 amerykańskich doradców, zostali jednak natychmiast wycofani” – zwraca uwagę NYT. Chodziło o uniknięcie bezpośredniej konfrontacji z Rosją. “Administracja Bidena odmówiła wysłania na Ukrainę doradców, by szkolić armię w obsłudze dostarczanego sprzętu, a treningi odbywają się poza granicami kraju” – pisze dziennik.

Cytowany przez NYT sierżant Andrij Mykyta podkreśla, że ukraińscy żołnierze często uczyli się obsługi sprzętu “z materiałów video i praktyki”. Tuż przed rosyjską inwazją Mykyta przeszedł trening z obsługi brytyjskiej wyrzutni NLAW . Obecnie na własną rękę szkoli używających jej żołnierzy. “Są jednak bronie, których nie da się używać intuicyjnie i potrzebujemy profesjonalnych treningów” – podkreślił ukraiński wojskowy.

Stany Zjednoczone ogłosiły w maju kolejny pakiet wsparcia obronnego dla Ukrainy, który będzie zawierał broń i sprzęt o łącznej wartości około 100 milionów dolarów. Pentagon poinformował w ubiegłym tygodniu, że w ramach nowego pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainy, USA wyślą na Ukrainę m.in. cztery systemy artylerii rakietowej HIMARS, jednak bez rakiet dalekiego zasięgu.

Jak podano, w ramach nowego pakietu na Ukrainę mają trafić również: pięć radarów przeciwartyleryjskich, dwa radary obserwacji przestrzeni powietrznej, 1000 przeciwpancernych pocisków kierowanych Javelin wraz z 50 wyrzutniami, 6 tys. sztuk broni przeciwpancernej, 15 tys. sztuk amunicji artyleryjskiej kal. 155 mm, cztery śmigłowce Mi-17, 15 pojazdów taktycznych.

Polska sprzeda Ukrainie ponad 50 sztuk polskich armatohaubic Krab. W ubiegłym tygodniu w Kijowie została podpisana umowa, warta około 3 mld zł. W kwietniu premier Mateusz Morawiecki przekazał, że Polska udzieliła Ukrainie pomocy wojskowej o wartości ok. 7 mld zł. Jak podawaliśmy, dane Ukraine Support Tracker, bazy danych opracowanej przez badaczy z Instytutu Gospodarki Światowej w Kilonii wskazują, że USA i Polska są najmocniej wspierającymi Ukrainę krajami.

Zobacz także: Niemieckie media: Pioruny i amunicja krążąca Warmate robią furorę na Ukrainie

W ostatnich dniach także grecki rząd poinformował, że planuje przekazać Ukrainie „niesamowitą ilość” broni. Greckie media pisały o następujących rodzajach uzbrojenia: 122 BMP-1 wraz z amunicją; 15 tys. pocisków 73 mm; 20 tys. AK-47; 3,2 miliona pocisków kalibru 7,62 mm; 60 przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych FIM-92 Stinger; 17 tys. pocisków artyleryjskich kal. 150 mm; 1,1 tys. granatów przeciwpancernych RPG-18.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Ubiegłotygodniowe doniesienia medialne wskazywały również, że Hiszpania ma dostarczyć Ukrainie rakiety przeciwlotnicze i czołgi bojowe Leopard w ramach zwiększenia wsparcia militarnego dla tego kraju.

Zobacz także: Szefowa wywiadu USA: Tuż przed rosyjską inwazją Joe Biden odtajnił dane wywiadowcze

nytimes.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply