Stany Zjednoczone ogłosiły w czwartek kolejny pakiet wsparcia obronnego dla Ukrainy, który będzie zawierał broń i sprzęt o łącznej wartości około 100 milionów dolarów.

Jak podał portal Ukrinform, Stany Zjednoczone ogłosiły kolejny pakiet wsparcia obronnego dla Ukrainy, który będzie zawierał broń i sprzęt o łącznej wartości około 100 milionów dolarów. Zostało to podane w czwartek podczas briefingu rzecznika Pentagonu Johna Kirby’ego.

„Pakiet ten będzie zawierał 18 haubic kalibru 155 mm, a także 18 transporterów taktycznych do transportu tych haubic” – powiedział rzecznik Pentagonu. Poinformował, że ta liczba broni artyleryjskiej odpowiada uzbrojeniu baterii artyleryjskiej.

Ponadto, według niego, Siły Zbrojne przekażą dodatkowe trzy radary AN/TPQ-36. „To system kontrartylerii, o którym rozmawialiśmy wcześniej i który został już dostarczony na Ukrainę” – powiedział.

Podkreślił, że wysyłka tego i innych urządzeń nastąpi „bardzo, bardzo szybko”. Rzecznik Pentagonu poinformował również, że strona amerykańska jest w „stałej komunikacji” z ukraińskimi odpowiednikami, aby wiedzieć o wszystkich pilnych potrzebach.

Warto przypomnieć, że według agencji prasowej Reutera, Biały Dom pracuje nad przekazaniem Ukraińcom zaawansowanych rakiet przeciwokrętowych, którymi Ukraina mogłaby razić okręty rosyjskiej Floty Czarnomorskiej.

Trzech urzędników administracji oraz dwa źródła w Kongresie przekazały, że aktywnie rozważane jest wysłanie na Ukrainę dwóch rodzajów potężnych pocisków przeciwokrętowych: Harpoon produkowanych przez Boeinga oraz Naval Strike Missile (NSM) produkowanych przez przez norweskiego Kongsberga we współpracy z Raytheon Technologies.

Jak stwierdza agencja, w przypadku Harpoonów problemem jest ograniczona dostępność platform do wystrzeliwania z lądu, ponieważ jest to w większości pocisk morski, a Ukraina praktycznie straciła swoją flotę.

Dwóch amerykańskich urzędników powiedziało, że Stany Zjednoczone pracują nad potencjalnymi rozwiązaniami, które obejmują wyjęcie wyrzutni z amerykańskiego okrętu.

Po drugie, jest niewielu chętnych do przekazania tych pocisków Ukrainie. Nikt nie chce być pierwszym lub jedynym państwem, które to zrobi, narażając się na odwet Rosji. Według jednego z urzędników jest jeden “dobrze wyposażony” kraj, który rozważa wysłanie Harpoonów jako pierwszy. Jeśli to zrobi, inni mogliby pójść w jego ślady.

Inaczej jest w przypadku rakiet NSM, które mogą być wystrzeliwane z lądu. Według Reutersa “sojusznicy z NATO” mogliby wypożyczyć Ukrainie mobilne wyrzutnie naziemne, które są dostępne, oraz głowice bojowe z Norwegii. Źródła agencji podały, że Stany Zjednoczone starają się wypracować sposób, aby Ukraina uzyskała NSM i wyrzutnie od “europejskich sojuszników”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Źródła w Kongresie podały, że inną opcją byłoby przekazanie przez Norwegię NSM Ukrainie, co popierają norwescy parlamentarzyści. Norweskie Ministerstwo Obrony odmówiło komentarza w tej sprawie.

Kresy.pl/Ukrinform

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply