Media: sześć potencjalnych leków na COVID-19

Międzynarodowy zespół naukowców przetestował ponad 10 tys. związków chemicznych. Zidentyfikował wśród nich sześć, które mogą być potencjalnymi lekami na COVID-19.

Zespół uczonych pod kierownictwem prof. Luke’a Guddata z Uniwersytetu w Queensland przebadał 10 tys. związków chemicznych pod kątem skuteczności działania w leczeniu choroby COVID-19, wywoływanej przez koronawirusa SARS-CoV-2. Wyniki opublikowano w renomowanym czasopiśmie naukowym „Nature”.

Prof. Guddat powiedział, że dziś nie ma ani ukierunkowanej terapii względem COVID-19, ani skutecznych leków przeciwko temu. Jak wyjaśniał, w celu szybkiego odkrycia związków chemicznych do użytku klinicznego, jego zespół zainicjował program wydajnych badań przesiewowych leków. Prowadzono je zarówno w warunkach laboratoryjnych, jak i przy użyciu zaawansowanego oprogramowania komputerowego.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

 

Jak podano, projekt jest ukierunkowany na główny enzym SARS-CoV-2 znany jako główna proteaza lub Mpro. Odgrywa on kluczową rolę w replikacji koronawirusa.

„U ludzi enzym ten naturalnie nie występuje, więc związki, które są jego celem mają niską toksyczność” – powiedział profesor. „Dodajemy leki bezpośrednio do enzymu lub do kultur komórkowych, w których rozwija się wirus i oceniamy, ile z każdego związku jest potrzebne, aby zatrzymać enzym lub zabić wirusa. Jeżeli ilość niezbędnej substancji jest niewielka, mamy obiecujący związek do dalszych badań”.

Po przeanalizowaniu 10 000 związków, naukowcy znaleźli sześć, które wydają się być skuteczne w hamowaniu enzymu. Jak podano, jedna substancja jest szczególnie interesująca.

Tydzień temu informowaliśmy, że zespół naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego stworzył substancję, która hamuje zarażanie koronawirusem. Przygotowana przez naukowców substancja jest związkiem chemicznym o nazwie HTCC. Grupa badawcza poszukiwała partnerów, którzy mogliby sfinansować badania wdrażające substancję w szpitalach i klinikach. HTCC przeszła do tej pory testy na zwierzętach, nie została jednak dopuszczona do przeprowadzania badań na ludziach.

Z kolei miesiąc temu prof. Marcin Drąg z Politechniki Wrocławskiej wraz z zespołem rozpracował enzym, który może się okazać kluczowy w walce z koronawirusem SARS-CoV-2. Chodziło właśnie o proteazę SARS-CoV-2 Mpro.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

„Jeśli enzym potraktujemy jako zamek, to my do niego dorobiliśmy klucz” – mówił wówczas naukowiec. „Jest to właśnie to najważniejsze białko – wśród wielu zidentyfikowanych – o którym tajemniczo mówią firmy poszukujące superszybkiego testu diagnostycznego”.

Prof. Drąg wyjaśniał, że enzym ten tnie białka znajdujące się w tym wirusie. „To umożliwia mu przeżycie. Zahamowanie działania tego enzymu natychmiast powoduje, że ten wirus ginie. (…) Gdyby opracować lek, który inhibitowałby działanie tego enzymu (hamowałby jego aktywność – red.), to praktycznie zabijamy koronawirusa. To wiadomo z poprzedniej epidemii koronawirusa – SARS”.

Czytaj także: Pozytywne rezultaty leków na malarię i HIV u pacjentki z koronawirusem. Chlorochinina vs COVID-19?

Interia.pl / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz