Izrael zasygnalizował krajom bałtyckim, które zdecydowały się wysłać na Ukrainę amerykańską broń, że nie zgodzi się na przekazanie Ukraińcom żadnego uzbrojenia swojej produkcji – pisze serwis „Breaking Defense”.

Jak pisaliśmy, w styczniu Amerykanie zgodzili się, by Litwa, Łotwa i Estonia wysłały Ukrainie swoją broń wyprodukowaną w USA. Litwa i Łotwa przekażą Ukrainie rakietowe pociski przeciwlotnicze Stinger, a Estonia wyśle ​​przeciwpancerne pociski kierowane systemu Javelin.

W związku z tym pojawiły się pytania, jakie jeszcze systemy uzbrojenia mogą zostać przekazane Ukrainie. Serwis „Breaking Defense” pisze, że z potencjalnej listy można wykreślić broń produkcji izraelskiej.

Źródła portalu twierdzą, że jeszcze w grudniu 2021 roku, izraelski resort obrony przekazał Litwie, Łotwie i Estonii, że jeśli zwrócą się z prośbą o przekazanie produkowanej przez Izrael broni Ukraińcom, to spotkają się z odmową.

Izrael stosuje ścisłe regulacje dotyczące broni, którą sprzedaje za granicę. Zagraniczny nabywca nie może bez izraelskiej zgody przesyłać takiego uzbrojenia nikomu innemu.

W tym przypadku, może chodzić o systemy przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike. W Izraelu miały pojawić się obawy, że broń ta mogłaby bez pozwolenia trafić na Ukrainę. System ppk Spike jest używany w krajach bałtyckich oraz m.in. przez Polskę i Czechy, które również wysyłają broń Ukraińcom, a także Kanadę, która wysyła na Ukrainę sprzęt defensywny, opierając się jednak przed wysyłaniem broni.

Jak pisaliśmy, Polska przekaże Ukrainie m.in. przenośne przeciwlotnicze zestawy rakietowe „Piorun” oraz amunicję – to najnowocześniejszy polski sprzęt. Systemy zostały wcześniej objęte zakazem eksportu. Miało to związek z unikalnymi technologiami. Z powodu opóźnień w dostawach, Wojsko Polskie posiada też małą ich ilość.

Według „Breaking Defense”, Izrael nie chce naruszać swoich relacji z Rosją, co wpływa na ostrożną politykę Tel Awiwu wobec Ukrainy. Zwrócono m.in. uwagę, że na prośbę izraelskiego rządu celowo nie nadawano rozgłosu wizycie w Izraelu ukraińskiego ministra obrony, Ołeksija Reznikowa.

Rzecznik łotewskiego ministerstwa obrony przekazał, że „Łotwa nie planuje wysłać na Ukrainę żadnej broni wyprodukowanej przez Izrael” i nie skomentuje doniesień o sygnałach ze strony izraelskiej. Z kolei rzecznik litewskiego resortu obrony oświadczył, że podczas niedawnych rozmów z izraelskim ambasadorem nie było tematu przekazywania izraelskiego uzbrojenia.

„Breaking Defense” pisze, że ministerstwo obrony Izraela odmówiło komentarza w opisywanej sprawie. W ostatniej dekadzie Izrael nie sprzedał Ukraińcom żadnej broni.

Litwa i Estonia używają obecnie systemu ppk Spike w wariancie LR, natomiast Łotwa dodatkowo w wersjach LR2, ER i SR.

Breakingdefense.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply